úterý 26. října 2021 Erik

Silničáři otevřeli nové středisko na dálnici D1 u Přerova. Ostrý provoz zahájí v říjnu

Nové středisko údržby dálnice D1 u Přerova zahájí ostrý provoz v říjnu. Zajišťovat bude celoroční údržbu a sjízdnost dálničního úseku mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Středisko zahrnuje administrativní budovu, garáže, dílny, sklady a další provozní prostory.

Vybudování střediska přišlo podle zástupců Ředitelství silnic a dálnic ČR na více než 300 milionů korun. "Kolaudace proběhla přibližně 14 dní zpátky. Takže my se nějakým způsobem tady teprve zabydlujeme. Do té doby jsme se sem nemohli plnohodnotně nastěhovat. Od 1. října už bychom chtěli mít plnohodnotný provoz střediska, aby fungovalo tak, jak má," uvedl mistr provozu Miroslav Svoboda.

Středisko vybudované na 283. kilometru v katastru přerovské části Předmostí bude mít zatím na starost úsek dálnice v délce zhruba 14 kilometrů. Po propojení dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem se středisko změní z detašovaného na plnohodnotné pracoviště. Délka úseku dálnice, který budou jeho pracovníci udržovat, se rozšíří přibližně na 50 kilometrů směrem ke Kroměříži.

Aktuálně zajišťují podle Svobody provoz střediska, které vzniklo na území bývalého zemědělského družstva, dva techničtí pracovníci a 12 dělníků. "Plnohodnotně je to zhruba 30 dělníků a osm až deset technických pracovníků," uvedl Svoboda.

V areálu jsou i nádrže na solanku a chlorid vápenatý 

Středisko tvoří správní budova s kancelářemi, šatnami, kuchyňkou a sociálním zařízením a několik provozních budov. Jde například o garáže pro techniku, sklad značek, budovu dílen nebo přístřešky pro vozíky. "Používají se při stavbě uzávěr, při dopravních nehodách, při pracích na dálnici," řekl Svoboda.

V areálu nechybějí ani nádrže na solanku a chlorid vápenatý, které silničáři využívají k zimní údržbě, a sklad soli s kapacitou 2500 tun. "Máme tam aktuálně navezených 1500 tun soli," doplnil Svoboda.

Zhruba 14 kilometrů dlouhý úsek dálnice D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou byl otevřen v prosinci 2019. Na zprovozněnou část D1 v příštích letech naváže chystaný desetikilometrový úsek Říkovice - Přerov, který je poslední částí této dálnice. Dálnice D1 by pak měla mít po kompletní dostavbě celkem 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu až k polským hranicím.

Soud zamítl žalobu od odpůrců D1 u Přerova. Stavební povolení čelí rozkladům

Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu proti olomouckému krajskému úřadu ohledně změny územního rozhodnutí pro poslední úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Na soud se obrátilo několik občanů Dluhonic, kteří proti stavbě protestují.Soud...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ředitelství silnic a dálnic ČR

Štítky středisko, údržba, silničáři, dálnice, D1, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.