úterý 26. října 2021 Erik

Tříkilometrový úsek D35 uleví rondelu u Globusu. Hotovo má být za pět let

Vytížený rondel u Globusu na okraji Olomouce by se za několik let mohl dočkat úlevy od dopravní zátěže. Na místo se koncentruje doprava z několika směrů a dlouhé kolony zde nejsou ničím neobvyklým. Ředitelství silnic a dálnic začalo s výkupy pozemků potřebných pro stavbu chybějící části obchvatu města. Tříkilometrový úsek plánuje státní organizace zprovoznit v roce 2026, dílo má přijít na více než miliardu korun.

Nový úsek dálnice propojí trasu od Mohelnice na Brno či Ostravu bez nutnosti projíždět přes vytížený kruhový objezd či poměrně problematickou zatáčku pod křelovským fortem, kde se již několikrát kamiony převrátily na bok. V místě současného poměrně prudkého ohybu silnice vznikne v budoucnu mimoúrovňová křižovatka s okružní prstencem. Ta má v budoucnu umožnit i nové napojení z Olomouce-Neředína a z Topolan. Nyní stojí před ŘSD úkol vyřešení majetkoprávních záležitostí.

„Příprava zbývajícího úseku dálničního obchvatu Olomouce zaznamenala významný posun. Zahájili jsme výkupy pozemků na trase budoucí dálnice D35 mezi Slavonínem a Křelovem. První sada návrhů kupních smluv byla rozeslána a na adresu ŘSD ČR se už vrátily jednotky schválených čili podepsaných smluv v hodnotách milionů Kč,“ uvedl Miroslav Mazal z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

Investiční záměr k úseku Křelov – Slavonín vydalo ministerstvo dopravy už v roce 2006. Podle Ředitelství silnic a dálnic ale stavba potřebné části dálnice dlouho nepokračovala kvůli sporům o vedení trasy na úrovni Křelova. Z důvodu zákonných změn bylo nutné i opakovat proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí EIA. „Získáním kladného stanoviska se příprava rozjela na plné obrátky,“ podotkl Mazal. 

Od loňského roku má stavba platné územní rozhodnutí. „V rámci majetkoprávní přípravy bude nutné vyřídit 450 smluv, které zahrnují nejen výkupy pozemků, ale také uložení věcných břemen, nájemní smlouvy a podobně,“ objasnil za ŘSD Miroslav Mazal

V příštím roce plánuje Ředitelství silnic a dálnic žádost vydání stavebního povolení. Na rok 2023 je naplánována veřejná soutěž na zhotovitele stavby, předpoklad zahájení hlavních stavebních prací stanovilo ŘSD na začátek roku 2024. Řidiči by po dokončení stavby mohli na úsek vyjet za další dva roky.

Přípravy D35 u Mohelnice pokračují. V provozu má být za 7 let

Další krůček k budoucímu zmírnění dopravní zátěže na Mohelnickém kopci provedlo Ředitelství silnic a dálnic. Dopravě mezi Moravskou Třebovou a Mohelnicí má za několik let ulevit další úsek dálnice D35, ředitelství silnic a dálnic nechává...

Hodnocení článku je 58 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ředitelství silnic a dálnic

Štítky Doprava, silnice, výstavba, stavba, dálnice, D35, Ředitelství silnic a dálnic, ŘSD, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.