pátek 28. ledna 2022 Otýlie

V Jeseníkách se rozšířila síť cyklostezek o šestnáct nových okruhů na Šumpersku

Milovníci kol mají v Jeseníkách k dispozici šestnáct nových okruhů cyklostezek, budovaly se dva roky a na 347 kilometrech se cyklisté mohou projet například v okolí Loučné nad Desnou, Velkých Losin, Sobotína, Rapotína, Šumperka, Hanušovic či Rudy nad Moravou.

"Cílem bylo, aby cyklotrasy nebyly jen cestou vydat se z bodu A do bodu B, ale aby byly schopné rozvézt turisty i do míst, které by za normálních okolností nebyli schopni nalézt v krásných částech Jeseníků," řekl starosta Rapotína Bohuslav Hudec.

Cyklisté na okruzích mohou objevovat zatopené lomy, skvělé výhledy, mineralogické naleziště, jeden z nových okruhů je zavede například i na rozhlednu Bukovku. "Budu rád, když tento projekt bude pokračovat dál a zapojí se i další obce," doplnil starosta.

Jedná se o projektu YES Cyklo, první trasy vznikaly v okolí České Vsi a v mikroregionu Jesenicko. Zahrnují například okruhy kolem Jeseníku, Lipové-lázní, Bělé pod Pradědem a Ostružné. Cykloturistům zde nabízejí deset okruhů.

Na začátku projekt vypadal téměř nereálně

"První myšlenkou bylo propojení s Priessnitzovými léčebnými lázněmi, vytvořit napojení na nedaleké Rychlebské stezky a nabídnout tak i jejich alternativu," řekl starosta České Vsi Petr Mudra. Z pokračování projektu má radost.

"V prvopočátku to vypadalo úplně nereálné, že by se projekt rozšířil na celé Jeseníky. Zpočátku jsme si skoro utopisticky kreslili mapky, jednotlivé etapy, a dnes jde vidět, že když se chce, tak to jde," doplnil Mudra.

Projekt cyklotras YES Cyklo zahrnuje všechny druhy obtížnosti, ve všech okruzích nabízí cykloturistům dohromady 5544 metrů převýšení. Na Šumpersku nabízí cyklistům na 16 okruzích 347 kilometrů cyklotras, na deseti okruzích Jesenicka je to 221 kilometrů.

Využít je mohou i majitelé elektrokol, pro které je připraveno 51 dobíjecích stanic. Otevření dalších sedmi okruhů se plánuje příští rok na Zlatohorsku, 12 okruhů je připraveno pro oblast kolem Starého Města.

Dlouho očekávaná cyklostezka okolo Plumlovské přehrady je otevřená. Přišla na 31 milionů

Na Plumlovské přehradě u Prostějova se dnes otevřela dlouho očekávaná cyklostezka okolo vody. Pro zdejší obyvatele znamená bezpečné spojení s Mostkovicemi, Plumlov si od ní slibuje, že přitáhne turisty. Cyklostezka přišla na 31 milionů korun.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Olomoucký kraj

Štítky cyklostezka, okruh, cykloturistika, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.