pondělí 18. října 2021 Lukáš

Silničáři u silnic v Olomouckém kraji nainstalují nové meteostanice

Pět nových meteostanic bude sledovat počasí u frekventovaných silnic v Olomouckém kraji. Součástí zakázky za 14 milionů korun je také výstavba čtyř proměnných dopravních značek napojených na meteostanice, které jsou už v provozu.

Ředitelství silnic a dálnic si od nových zařízení slibuje lepší přehled o aktuálním počasí v okolí hlavních silničních tahů v regionu.

"Účelem projektu je zajištění kvalitnějšího monitorování povětrnostních podmínek a stavu vozovek. Data získaná z meteostanic poputují na centrální dispečink, kde budou vyhodnocena z pohledu školené údržby komunikací," uvedl Miroslav Mazal z olomouckého pracoviště ředitelství silnic. 

Nová měřicí stanoviště budou mít podle Mazala přehledové kamery a senzory, které zaznamenají například teplotu, vlhkost, srážky, dohlednost či parametry větru. Nové meteostanice chtějí silničáři umístit na silnicích prvních tříd v Rudolticích u Sobotína na Šumpersku, Miloticích nad Bečvou na Přerovsku, Písečné na Jesenicku, Bělkovicích-Lašťanech na Olomoucku a nedaleko vápenky Omya na Jesenicku.

Proměnné dopravní značky budou u silnici první třídy v Borušově na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje, v Podolí u Mohelnice na Šumpersku, v Koutech nad Desnou na Šumpersku a v Domašově na Jesenicku.

"Proměnné dopravní značky doplní stávající meteostanice. Na základě vyhodnocených informací pak mohou signalizovat řidičům aktuální stav vozovky či případná varování," podotkl Mazal.

Meteostanice i proměnné dopravní značky jsou nyní instalovány u silnic na několik místech Olomouckého kraje. Některé aktuální údaje o počasí jsou ze stanic přenášeny i do aplikace dopravniinfo.cz.

Silničáři otevřeli nové středisko na dálnici D1 u Přerova. Ostrý provoz zahájí v říjnu

Nové středisko údržby dálnice D1 u Přerova zahájí ostrý provoz v říjnu. Zajišťovat bude celoroční údržbu a sjízdnost dálničního úseku mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Středisko zahrnuje administrativní budovu, garáže, dílny, sklady a další...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ředitelství silnic a dálnic ČR

Štítky meteostanice, silnice, počasí, ŘSD, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.