středa 8. prosince 2021 Květoslava

Litovel auta ze Svatojánského mostu zřejmě nevykáže. Volíme univerzální variantu, říká starosta

Svatojánský most v Litovli by měl i po rekonstrukci sloužit i automobilové dopravě. K variantě univerzálního využití historické památky se přiklání vedení města. Litovel nechala hlasovat v anketě také občany. Vzorek obyvatel, který k tématu hlasoval, by upřednostnil pouze využití pro kola a pěší.

Třetí nejstarší most v České republice z roku 1592 začíná podle odborníků vykazovat drobné nedostatky. Dochází k vlhnutí obkladových desek z pískovce a vzniku prasklin. Městská analýza hovoří také o pravděpodobném zatékání do mostní konstrukce. Problémy má vyřešit oprava, na kterou se připravuje projektová dokumentace.

Před rekonstrukcí se zvažovala také varianta budoucího vyloučení automobilového provozu z technické památky. Po stavebních úpravách by mohli jezdit přes most jen cyklisté a přecházet chodci. Pro tuto možnost se v anketě na webu města vyjádřilo 74 % ze 452 hlasujících. Desetina respondentů nemá na dopravní řešení mostu názor a sedmnáct procent by nechalo provoz přes Svatojánský most jako doposud. „Je jasné, že do ankety se nezapojili starší lidé nebo ti, co nemají přístup na internet a podobně. Nezachytilo to postoj deseti tisíc lidí, kterých se most týká. Ale udělali jsme si nějaký názor,“ řekl k jednoduchému internetovému průzkumu starosta Litovle Viktor Kohout.

Vhodnější podle něj i zástupců městské dopravní komise bude víceúčelovější řešení mostu i s možností průjezdu aut. „Nakonec se přikláníme k variantě, že do doby než se vyřeší Sušilova ulice a parkování v oblasti, tak projektant navrhne most v klasické podobě. Doprava by tam měla být ve stejném režimu jako teď i s chodníky. A hlavní je oprava problému, který způsobuje zatékání. Aby nám most nespadl,“ podotkl s úsměvem starosta Kohout.

Samotná oprava by měla proběhnout v letech 2023 a 2024, možnosti následné úpravy automobilového provozu má Kohout za poměrně snadné. „Bylo by unáhlené to udělat jen pro kola a pak bychom se práskali do hlavy, co s tím. Případné zavření pro auta je otázkou jednoho hlasování. Zastupitelstvo se pro tuto variantu může rozhodnout třeba za pět let, až se zlepší doprava na okolních rekonstruovaných silnicích,“ doplnil litovelský starosta k situaci okolo historické dominanty města.

Opravy průtahu Litovlí se znovu rozběhnou po zimě. Asi odloží i regeneraci sídlišť

Doprava Litovlí se po měsících oprav hlavního průtahu městem na zimu vrací do normálu. Část rozsáhlé investiční akce Olomouckého kraje, po které řidiči roky volali, je u konce. Příští rok se však bude pokračovat dalšími úseky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Litovel

Štítky Doprava, most, Svatojánský most, oprava, rekonstrukce, Litovel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.