úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Historické nádraží v Teplicích se dočká oprav. Vznikne tam muzeum Hranické propasti

Město Hranice se rozhodlo zachránit architektonicky cennou budovu vlakového nádraží v Teplicích nad Bečvou poblíž vyhledávané Hranické propasti. Vznikne tam moderní informační centrum a muzeum. Jiná nádraží v Olomouckém kraji, například místní nádraží v Prostějově, zatím takové štěstí nemají.

Zpustlá funkcionalistická budova vlakové zastávky v Teplicích nad Bečvou byla postavena podle projektu architekta Josefa Dandy v letech 1938 až 1939. Od roku 1991 je nemovitou kulturní památkou. Její architektura přímo souvisí s lázeňskými budovami na druhém břehu Bečvy a dotváří charakter lázeňského areálu.

Mluvčí hranické radnice Petr Bakovský potvrdil, že v chátrající budově nádraží v Teplicích nad Bečvou bude informační centrum. "Budovu jsme letos koupili za 2,4 milionu korun a na letošní rok máme 1,6 milionu korun na projektovou dokumentaci na rekonstrukci. Zároveň jednáme s Olomouckým krajem o celkovém využití lokality Hranické propasti," sdělil mluvčí.

V pravé části budovy, kterou české dráhy nepotřebují, vznikne moderní zázemí pro turisty, v plánu je také zřízení muzea Hranické propasti a speleologické činnosti na Hranicku. Počítá se rovněž s občerstvením a hygienickým zázemím.

Informační centrum zde doposud sídlilo ve vypůjčených prostorách. "Nyní bude možné nabídku teplického informačního centra výrazně rozšířit," dodal Bakovský. 

Opravu podporuje krajský radní Jan Žůrek (Spojenci), který má na starosti kulturu a památkovou péči. "Po řadě nešťastných prodejů a demolic nádražích budov se v Teplicích nad Bečvou rýsuje nadějná budoucnost. Díky blízkosti lázní i nejhlubší zatopené oblasti na světě sem proudí víc než 25 tisíc návštěvníků ročně. Idea vybudování expozice Hranické propasti a informačního centra při zachování provozu železniční stanice mi přijde skvělá," prohlásil Žůrek.

V Hanušovicích už nádraží opravou prošlo

Šťastný osud potkal například také železniční budovu v Hanušovicích na Šumpersku. "Celý objekt získal novou střechu a obnovou prošla fasáda, která má původní podobu z přelomu 19. a 20. století. Nová jsou všechna okna a dveře. Město Hanušovice plánuje také revitalizaci přednádraží," uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Na projekt správa získala dotace z EU, celkové náklady se vyšplhaly na téměř 51 milionů korun. Stavba probíhala od konce roku 2019, objekt je včetně toalety bezbariérový.

Prostějov zbourá bývalé lokomotivní depo

Prostějovská radnice nechá zbourat budovy bývalého lokomotivního depa v areálu stanice Prostějov-místní nádraží. Nemovitosti jsou podle města ve špatném technickém stavu. To sdělil primátor František Jura (ANO). Město bude dál jednat se Správou...

Osud místního nádraží v Prostějově je nejasný

Nejasný je naopak osud místního nádraží v Prostějově. Správa železnic chtěla budovu zbourat, o její záchranu projevilo zájem město Prostějov a například i vlivný olomoucký podnikatel Richard Benýšek.

Na posledním jednání prostějovského zastupitelstva náměstek primátora Jiří Rozehnal (ANO) sdělil, že jednání se Správou železnic jsou komplikovaná. 

Před krizí okolo koronaviru železničáři plánovali opravovat trať z Nezamyslic do Olomouce, rekonstruovat budovu hlavního nádraží v Prostějově a vybudovat podjezd ve Vrahovické ulici. To se však nyní mohlo změnit.

"Měla následovat jednání o budově místního nádraží. Se Správou železnic proto bylo dohodnuto, že její zástupci přijedou do Prostějova a budou specifikovat svoje požadavky. Jednání pokračují úspěšně," sdělil náměstek.

U vlakového nádraží v Hranicích město otevře novou cyklověž pro stovku kol

Více než stovku jízdních kol budou moci zaparkovat lidé v nové cyklověži u vlakového nádraží v Hranicích na Přerovsku, která by měla být zprovozněna v závěru srpna. Cyklověž stála 19 milionů korun, z toho téměř 15 milionů město získalo jako dotaci.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Správa železnic, FB Jan Žůrek

Štítky nádraží, architektura, oprava, Teplice nad Bečvou, Hranice, Prostějov, Hanušovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.