neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Silničáři zadali projekt na východní obchvat Olomouce. Stavba začne nejdříve v roce 2026

Stavba východního obchvatu Olomouce se o krůček přiblížila. Ředitelství silnic a dálnic nyní oznámilo, že dokončilo veřejnou soutěž na projektovou dokumentaci k územnímu rozhodnutí, jejíž součástí je i takzvaná EIA. Stavba však začne nejdříve v roce 2026.

Takzvaná východní tangenta v délce 7350 metrů omezí hustý automobilový provoz v městských čtvrtích Holice, Hodolany, Bělidla, Chválkovice a Týneček, na kterém má hlavní podíl tranzitní doprava. Například Chválkovicemi denně projede až 20 tisíc aut.

"U stavby východní tangenty Olomouce už máme vysoutěženou zakázku na projekt," potvrdil Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic.

Dokumentace EIA bude hotová příští rok, stavební povolení v roce 2025 a zahájení stavby je naplánováno na rok 2026. Stavba zabere dva roky a stát má zhruba tři miliardy korun.

Město chce postavit východní tangentu a zachovat silnici mezi Chválkovicemi a Samotiškami

První jednání vedení města Olomouce s vedením Ředitelství silnic a dálnic proběhlo jen pár dní po zveřejnění programového prohlášení, ve kterém Rada města Olomouce říká, že bude podporovat výstavbu východní tangenty při zachování silnice...

Most neuškodí Hradisku ani Svatému Kopečku 

Ředitelství silnic a dálnic se s Národním památkovým ústavem již dřív dohodlo na podobě přemostění přes budoucí východní obchvat Olomouce. Zachová přímé dopravní spojení mezi městem, nedalekou obcí Samotišky a okolními městskými částmi. Dohoda počítá se stavbou středně dlouhého mostu. "Tato varianta byla doporučena pro zapracování do dokumentace EIA," potvrdilo ŘSD.

Vybraná varianta mostu nad obchvatem splňuje podmínky ochranného pásma kulturních památek Klášterní Hradisko a Svatý Kopeček. "Jedná se o řešení s nejmenšími negativními dopady z pohledu zachování kontinuity poutní aleje," oznámilo ŘSD.

Plánovaný obchvat Olomouce má frekventovanou silnici z předměstí Chválkovice do Samotišek křížit a rozdělí ji na dvě samostatné části. Projekt dálničního obchvatu původně počítal jen s lávkou pro cyklisty a přeložkou silnice, jejíž trasa ale vede jinudy než nynější cesta do Samotišek, což by zkomplikovalo dopravní situaci v této části Olomouce.

Město vybralo budoucí podobu přemostění obchvatu u Samotišek

Bezmála 100 milionů korun má stát nové přemostění přes budoucí východní obchvat Olomouce, které zachová přímé dopravní spojení mezi městem a nedalekou obcí Samotišky a okolními městskými částmi. Variantu počítající se stavbou středně dlouhého...

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Zachovejme silnici na Svatý Kopeček

Štítky východní tangenta, projekt, silnice, Svatý Kopeček, ŘSD, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.