neděle 16. ledna 2022 Ctirad

VIDEO: V Prosenicích se srazily dva nákladních vlaky. Doprava na Ostravu se večer obnovila po jedné koleji

, aktualizováno včera

V železniční stanici Prosenice na Přerovsku se v noci srazily dva nákladní vlaky. Vykolejily čtyři vozy a lokomotiva a poškozené jsou také troleje a výhybka. Nikdo není zraněný, nehoda však zastavila provoz vlaků na frekventovaném koridoru z Přerova směrem na Ostravu. Provoz se na jedné koleji obnovil před desátou večer.

Nehoda se stala ve čtvrtek před jedenáctou hodinou večer. "Na výhybce se srazil nákladní vlak s dalším vlakem. Vzhledem k jízdě vlaků ve stejném směru se jednalo o boční srážku. V důsledku srážky vykolejily 4 vozy a lokomotiva a byla poškozena trakční podpěra," potvrdil Martin Drápal Drážní inspekce.

Škoda je předběžně 21 milionu korun. "Drážní inspekce na místě provádí šetření příčin a okolností vzniku této mimořádné události," dodal Drápal. Nehoda se obešla bez zranění.

Na místě zasahují hasiči. "Aktuálně se podílíme na likvidaci následků srážky dvou nákladních vlaků na nádraží v Prosenicích. Na místě je 7 jednotek profesionálních i dobrovolných s těžkou technikou," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Před desátou hodinou večer Správa železnic oznámila, že na jedné koleji je provoz obnovený. "Provoz v Prosenicích se po včerejší nehodě podařilo obnovit. Vlaky nyní jezdí po sudé kolejové skupině. Ke zprovoznění druhé části staničních kolejí dojde po výměně zničené výhybky. Její výroba potrvá asi 2 týdny. Následně proběhne oprava a plné zprovoznění trati," uvedla Správa železnic.

Provoz na železnici byl přerušený

Vlaky dopoledne nabíraly až dvouhodinové zpoždění. Zpoždění se dotýká i zahraniční dopravy mezi Rakouskem a Polskem. Například IC Ostravan, který vyjel v 05:00 z Třince, měl přes 100 minut zpoždění, téměř dvouhodinové zpoždění měl také RegioJet, který vyrážel v 05:00 z Bohumína, u dalších spojů je zpoždění zhruba hodinové.

Podle mluvčí Českých drah Vandy Rajnochové se okamžitě začalo řešit vypravení náhradních autobusů. "U dálkové dopravy jezdí autobusy v různých úsecích podle kapacity stanic, u regionální dopravy je to v úseku Lipník nad Bečvou - Přerov. Ustálit by se to ale mělo u dálkové dopravy náhradní autobusovou dopravou v úseku Olomouc - Hranice a Přerov - Hranice," řekla Rajnochová.

Původně se počítalo s tím, že se provoz na trati obnoví v noci. "Na základě vývoje odklízecích prací a poškození infrastruktury je nyní odhad takový, že nejpozději v sobotu v brzkých ranních hodinách by mělo dojít k částečnému zprovoznění tratě," uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Ministr dopravy Marin Kupka (ODS) po zasedání kabinetu uvedl, že na obnově jednoho z hlavních tahů se pracuje s plným nasazením. "Celý den se odstraňují následky nehody, která znamenala vykolejení vlaků a ochromení dopravy. Do půlnoci by mělo dojít ke zprovoznění hlavní koridorové trati alespoň po jedné koleji obousměrně," řekl.

Nehodu již začala vyšetřovat policie. "Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Šetření potrvá několik měsíců," potvrdila mluvčí policie Miluše Zajícová.

Vlak v Hlubočkách smetl auto z přejezdu. Dva lidé utrpěli zranění, nehoda zastavila provoz na trati

S velkým štěstím a jen s lehkým zraněním vyvázla devětapadesátiletá řidička ze srážky s osobním vlakem na přejezdu v Hlubočkách u Olomouce. Žena v autě zkřížila cestu osobnímu vlaku, ve kterém jelo 37 cestujících. Kromě zraněné řidičky skončil v...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor, Drážní inspekce

Štítky nehoda, srážka, vlaky, železnice, hasiči, Drážní inspekce, Prosenice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.