čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Do Dluhonic míří další kompenzace za plánovanou dálnici. Stavbu D1 dál brzdí spory

Dalších takřka 40 milionů získají již brzy Dluhonice jako kompenzaci za plánovanou stavbu posledního úseku dálnice D1. Částka pro místní část Přerova představuje již třetí vlnu náhrad souvisejících s důležitou a očekávanou dopravní stavbou. Obec využije peníze například na rekonstrukci chodníků či stavbu nové cyklostezky.

Olomoucké hejtmanství pošle Přerovu dotaci 39,5 milionu korun kvůli chystané stavbě dálnice D1 v blízkosti tamních domů. Dotaci pro Přerov schválilo krajské zastupitelstvo. Úsek dálnice D1 na kraji Přerova je posledním, který chybí k tomu, aby byl dálniční tah z Prahy přes Brno do Ostravy a na polské hranice kompletní. Kvůli jeho neexistenci bývá průtah Přerovem ucpaný auty.

Soud schválil námitky Dětí země proti dálnici D1 u Přerova. Případ se bude znovu posuzovat

Další komplikaci musí řešit Ředitelství silnic a dálnic a další instituce ve snaze vybudovat poslední chybějící úsek dálnice D1 u Přerova. Nejvyšší správní soud rozhodl o zrušení rozsudku, který zamítal námitky ekologických organizací proti...

Hejtmanův náměstek Michal Zácha (ODS) zastupitelům řekl, že peníze budou v Dluhonicích v následujících měsících a letech použity na přeložku vysokého napětí, rekonstrukci a stavbu chodníků i parkovacích ploch či na stavbu cyklostezky z Přerova do Dluhonic. Na vyplacení kompenzací Dluhonicím za stavbu poslední části dálnice D1 z Přerova do Říkovic ve výši až 132 milionů korun se před časem dohodli zástupci Přerova, Olomouckého kraje a ministerstva dopravy. Koordinaci kompenzace, která je ze zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury, si vzal na starost Olomoucký kraj.

Hejtmanství už dříve uvolnilo Dluhonicím v první vlně kompenzací 9,3 milionu korun. První kroky zahrnovaly projektové dokumentace na opravy poškozených komunikací či chodníků i rozvoj území Záhumení. Loni pak krajské zastupitelstvo schválilo další dotaci 5,9 milionu korun na rekonstrukci kulturního domu v Dluhonicích a také výkup pozemků pod připravovanou cyklostezkou.

Pro stavbu poslední části D1 u Přerova loni na podzim skončila platnost výjimky z posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvané EIA. Na stavbu 10,1 kilometru dlouhého úseku dálnice D1 u Přerova jsou už vydána všechna nepravomocná stavební povolení a pokračuje majetkoprávní příprava včetně vyvlastňovacích procesů. Rozkladová komise ministerstva dopravy nyní řeší rozklad proti vydanému stavebnímu povolení na hlavní trasu dálnice. Pokud nebude vydané stavební povolení zrušeno, tak by stavba posledního úseku D1 u Přerova mohla být dokončena v roce 2025.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šverdík

Štítky Přerov, Dluhonice, dálnice D1, stavba, investice, kompenzace, doprava, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.