úterý 27. září 2022 Jonáš

Stavba dálnice z Mohelnice do Starého Města je o krok blíž. Kraj zahájil územní řízení

Olomoucké hejtmanství zahájilo územní řízení na stavbu osmnáctikilometrového úseku dálnice D35 z Mohelnice do Starého Města na Svitavsku. Nová část dálnice nahradí nynější přetíženou silnici z Moravské Třebové do Mohelnice. Stavba by mohla začít v roce 2025 a dokončena bude v roce 2028.

V územním řízení krajský úřad rozhodne o tom, zda lze dopravní stavbu umístit v této části Olomouckého a Pardubického kraje. Poté může začít stavební řízení. Stavba dálnice D35 v Pardubickém kraji naváže na chystaný dvanáctikilometrový úsek D35 z Janova do Opatovce, který má být hotový v roce 2026. U Mohelnice se nová silniční komunikace napojí na nynější dálnici D35. Po dokončení stavby bude dálnice z Litomyšle přes Mohelnici, Olomouc až po Lipník nad Bečvou kompletní.

"Výstavba dálnice D35 v úseku Staré Město - Mohelnice umožní převedení dopravy ze silnice I/35 na kapacitně vyhovující komunikaci," stojí v popisu stavby dálničního úseku. Odborníci upozornili na to, že silnice I/35 mezi Moravskou Třebovou a Mohelnicí je už na hranici únosnosti z pohledu kapacity, bezpečnosti dopravy i vlivu hustého automobilového provozu na životní prostředí.

Kolem Litovle po D35 zadarmo: dálnice by měla posloužit jako objížďka při opravě silnice

I pro řidiče, kteří nevlastní dálniční známku, se zřejmě brzy zpřístupní krátký úsek dálnice D35 u Litovle. Důvodem je vedení objízdné trasy během další etapy oprav silnice mezi Unčovicemi a Litovlí. Frekventovaná silnice je částečně uzavřená už...

Dálnice D35 tvoří severní páteřní trasu spojující Čechy a Moravu. Silniční trasa vede z Liberce přes Hradec Králové a Olomouc do Lipníku nad Bečvou. Zejména část D35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí tvoří v návaznosti na dálnici D11 z Prahy hlavní část této komunikace. V roce 2040 by v tomto úseku mělo za 24 hodin v obou směrech projet až 53 tisíc vozidel za den.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ředitelství silnic a dálnic ČR

Štítky D35, stavba, územní řízená, doprava, Olomoucký kraj, Mohelnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.