pátek 9. prosince 2022 Vratislav

VIDEO: Zmodernizovaná trať z Olomouce do Uničova neprošla zkouškou. Vlak zastavily výpadky napětí

Jednu z prvních zkoušek provozu elektrických vlaků má za sebou zmodernizovaná trať Olomouc – Uničov. Podle serveru Zdopravy.cz ale nedávný test skončil neúspěchem kvůli výpadkům napětí. Speciální souprava zastavila v Bohuňovicích. Přestavba regionální trati vyšla na více než čtyři miliardy korun.

„Při pantografové zkoušce došlo k výpadkům napětí, na jejichž odstranění zhotovitel stavby pracuje. Provoz při novém grafikonu nebude ohrožen,“ přislíbil pro web Zdopravy.cz mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda s tím, že zkoušky budou pokračovat po nezbytných úpravách.

Plnohodnotný elektrický provoz má být na trati 290 Olomouc – Šternberk – Uničov – Šumperk možný od 11. prosince. Mezi Olomoucí a Uničovem budou vlaky jezdit rychlostí až 160 kilometrů v hodině, v minulosti byla maximální rychlost 90 km/h. Od Uničova do Šumperka pak bude železnice umožňovat rychlost 100 kilometrů v hodině. Některé vlaky tak trasu z Olomouce do Šumperka stihnou za 50 minut, což je o dvacet minut méně než před modernizací. Ta začala v roce 2019. Se zrychlením provozu se počítá až v jízdním řádu v polovině roku 2023.

Stadlery v kraji stále trápí rozličné poruchy. Modernizace ojetých vlaků nabrala další zpoždění

Poruchy WC, klimatizace, výsuvného schůdku a další trable řeší České dráhy coby provozovatel regionálních spojů v Olomouckém kraji. Problémy se týkají souprav Stadler, které jako ojeté nakoupil dopravce v Německu a na Slovensku prošly či stále...

Už s prosincovým zahájením provozu by mělo docházet k obměně vozidlového parku Českých drah. „Nové vlaky RegioPanter na Moravě nahradí dosluhující elektrické jednotky řady 460 a soupravy lokomotiv s osobními vozy z 90. let. Nejprve ještě letos nasadíme první z dodaných jednotek v Olomouckém kraji na trati z Olomouce do Uničova a Šumperka. V průběhu celého roku 2023 pak budeme postupně uvádět do provozu další vyrobené dvou- a třívozové Pantery v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a také na Vysočině,“ uvedl v tiskové zprávě člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Doprava, vlak, modernizace, trať, Olomouc, Uničov, Šumperk, Správa železnic, České dráhy, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.