čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Stavba dálnice z Olomouce do Přerova se komplikuje, Rokytnice uspěla se žalobou

Příprava stavby dálnice D55 z Olomouce do Přerova se komplikuje. Obec Rokytnice totiž uspěla se žalobou, kterou podala kvůli plánovanému šestikilometrovému úseku dálnice D55 mezi Přerovem a Olomoucí. Soud poté zrušil rozhodnutí, kterým olomoucký krajský úřad zamítl odvolání Rokytnice proti územnímu rozhodnutí na obchvat nedalekých Kokor. V dnešním vydání to napsala Mladá fronta Dnes.

Obyvatelům Rokytnice vadí, že dálnice by měla přesunout automobilovou dopravu blízko k jejich obci, což by omezilo její další rozvoj. Tamní samospráva proto před časem napadla správní žalobou rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který zamítl její odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí. Ředitelství silnic a dálnic ČR považuje požadavek Rokytnice na posunutí trasy dál od obce za nereálný.

„Spor jsme ukončili v neveřejném projednání. Ani účastníci řízení zatím nevědí, co jsou nosné důvody, pro které jsme rozhodnutí krajského úřadu zrušili. Dokud obě strany nedostanou do rukou odůvodněný rozsudek, nemůžu poskytnout bližší informace," řekla MfD soudkyně krajského soudu Barbora Berková.

Žaloba Rokytnice se netýká celé nové komunikace, ale pouze šestikilometrového úseku z Kokor do Přerova. Investice je totiž od začátku rozdělena na dvě stavby. Platné územní rozhodnutí na druhý úsek z Olomouce do Kokor, který zahrnuje i obchvat Krčmaně, zatím nic neblokuje. Dálnice D55, která se má začít stavět v roce 2020, je přeložkou stávající silnice první třídy, která Přerov s Olomoucí spojuje přes několik obcí. Vesnicemi denně projede až 20.000 automobilů.

Autoři | Foto pixabay.com

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.