pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Studenti vystavují v Galerii Caesar proměnu olomoucké Třídy Svobody

Prostřednictvím modelu, prostorových schemat i projekce zachycuje pohled na proměnu olomoucké Třídy Svobody nová výstava v Galerii Caesar. Návrh je výsledkem projektu studentů Fakulty architektury v Brně s názvem Třída Svobody konečně dokončena.

Studenti v něm zpracovali například nové budovy zimního stadionu či tržnici s přestěhovanou radnicí a magistrátem. Projekt podle autorů výstavy poukazuje na obrovský potenciál této stěžejní olomoucké ulice. Expozice bude otevřena do 12. července.

Projekt vznikal v ateliéru Jana Mléčky

Projekt vznikal v ateliéru Jana Mléčky na Fakultě architektury VUT v Brně za podpory olomouckého architekta Tomáše Pejpka. Studenti v něm navázali na principy autora třídy Svobody, klasika urbanismu Camilla Sitteho, a přitom je adaptovali na dnešní možnosti a potřeby moderního města.

Základem návrhu je dobudování nedostavěné strany ulice, aby třída nabyla profil původně zamýšlený Sittem. O obou koncích třídy uvažujeme jako o symbolických branách do centra města. Umisťujeme do nich významné veřejné budovy, novou budovu magistrátu na jihu a multifunkční halu na severu," uvedl vedoucí projektu Jan Mléčka.

Studenti v projektu preferovali pohyb cyklistů, chodců a MHD

V projektu studenti preferovali pohyb chodců, cyklistů a MHD a navrhli tak reorganizaci dopravy. „Součástí návrhu je také množství veřejných prostranství, klášterní zahrada, monumentální náměstí před novým magistrátem i Husovým sborem, ale také domy pro téměř tisíc bytů, přes dvacet tisíc metrů čtverečních komerčních ploch či dva tisíce parkovacích míst," doplnil Mléčka.

Třída Svobody v Olomouci je podle vedoucího projektu výjimečným urbanistickým dílem Camilla Sitteho. „Třída Svobody stojí na konci významné etapy jako jeden z posledních vyprojektovaných okružních bulvárů světa a představuje vrchol v navrhování podobných "ringů". Zhmotnily se v něm obrovské kulturní ambice obyvatel Olomouce, kteří se chtěli zařadit k největším metropolím tehdejšího světa. Příchod 20. století však průkopnický étos zničil a z plánů zůstaly fragmenty," dodal vedoucí projektu.

Projekt s názvem Re: Sitte je dnešní interpretací 120 let starého plánu, který stojí v základech urbanismu moderní Olomouce. Podle Mléčky není jen námětem do diskuze o jednotlivých místech a tématech, jako jsou radnice či zimní stadion, ale i ucelenou vizí, jak mohou Olomoučané dokončit rozestavěnou okružní třídu.

Autoři | Foto Facebook Fakulta architektury VUT / Faculty of Architecture BUT

Štítky kultura, umění, studenti, galerie, Caesar, tř. Svobody

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.