sobota 25. ledna 2020 Miloš

V Expedici vystavuje šternberský rodák Josef Zlamal

Téměř po deseti letech představuje v rodném Šternberku na Olomoucku svou tvorbu jeden z nejprogresivnějších českých výtvarníků Josef Zlamal. Expozici netradičně otevřel v prostorách jedné z restaurací, Expedice PC. Kromě jeho maleb a kreseb lidé uvidí i tvorbu jeho partnerky, módní designérky Andrey Vytlačilové, která je spojena s prací například pro značky Marc Jacobs či Kenzo. Podobné projekty, tedy přibližování umění lidem na netradičních místech, plánuje dvojice i do budoucna.

Ve Šternberku se výtvarník se svou přítelkyní společně představují poprvé. Svou tvorbu bude dvojice umělců prezentovat na veřejných místech mimo galerie také v Hradci Králové a v Praze. „Je to cesta, jak oslovit širší publikum. Hledali jsme prostředí, kde se lidé přirozeně setkávají a nemají tak obavu do něj vstoupit. K tomuto rozhodnutí nás inspirovalo zahraničí, především New York. Základní myšlenkou je přinášet lidem inspiraci a radost, aktivně komunikovat zahraniční zkušenost, a to nejen ve velkých městech, ale i v regionu," řekl Zlamal.

Výtvarník, jehož tvorba je zastoupena ve sbírkách v Paříži, Curychu či Mnichově, na výstavě představuje svou nejnovější tvorbu i její průřez. Nechybějí malby na plátně, grafiky i kresby tuší na dřevě. Návštěvníci mohou sledovat i posun v jeho tvorbě, a to nejen po barevné stránce, ale i tematicky. „Od loňského podzimu se nevěnuji jen čistě figurální malbě, ale inspirují mě také zvířata, například sloni. Změnil to náš společný pobyt s Andreou ve Stockholmu," uvedl autor.

Designérka Vytlačilová představuje ma výstavě nejen své precizně výtvarně zpracované šátky, ale i kresby. Autorka, která se specializuje na print design, působila například ve firmách Marc Jacobs v New Yorku nebo Kenzo v Paříži a v Čechách dlouhodobě spolupracuje s Klárou Nademlýnskou.

Oba výtvarníci žijí střídavě na několika místech v Česku i zahraničí, podle aktuálních projektů. „Letošek byl plný nových podnětů. Žili jsme ve Stockholmu, v New Yorku a Paříži. Domov je však Šternberk, kde je do dnešních dnů největší ateliér, pak také Praha nebo Hradec Králové, rodiště mé přítelkyně. Práce se stěhuje společně s námi," dodal Zlamal.

Výstava ve Šternberku bude otevřena nejméně do konce září, autoři zvažují i to, že zůstane na místě trvale. Expozice prochází obměnou, doprovází ji také promítání o inspiračních tématech obou autorů i o tom, kde tvoří a žijí. Další promítání je naplánováno na 1. září v 16:00.

Autoři | Foto josef-zlamal.com

Štítky ČR, výtvarné, Šternberk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.