neděle 5. dubna 2020 Miroslava

V kraji bude v rámci Dnů evropského dědictví mimořádně přístupno osmdesát objektů

Do pracovny rektora, do barokního jezuitského konviktu nebo do nových laboratoří optiků budou moci nahlédnout lidé v sobotu během Dnů evropského dědictví. Obvykle veřejnosti nepřístupné objekty se otevřou i na dalších místech v Olomouci, ale i v jiných městech po celém kraji. Akci doprovodí komentované prohlídky, koncerty či tvůrčí dílny.

Univerzita zavede zájemce do pracovny rektora či do Uměleckého centra prostřednictvím komentovaných prohlídek. „Přírodovědecká fakulta zpřístupní veřejnosti hlavní budovu na třídě 17. listopadu včetně terasy s výhledem na Olomouc. Zájemci se budou moci také podívat do nových laboratoří katedry optiky a katedry experimentální fyziky," uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

V Olomouci bude otevřeno otevřeno osm desítek památkových objektů, do kterých se lidé nemohou obvykle podívat. Program týdenní akce začal v pondělí a do neděle zahrne koncerty, filmové projekty, divadelní představení i ukázky street artu. Letošní Dny evropského dědictví mají podtitul Svobodná Olomouc, odkazují na události z listopadu 1989. Připojují se i Výstaviště Flora, které na pátek a sobotu chystá pro veřejnost komentované prohlídky ve sbírkových sklenících, noční podívanou v palmovém skleníku či naučnou procházku parkem.

Olomoucké Muzeum umění chystá program od pátku do neděle, zahrnuje například komentované prohlídky výstav, výtvarně divadelní dílny pro rodiny s dětmi v Arcidiecézním muzeu či vystoupení pouličního divadla, uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Památky se otevřou i v Zábřehu, program Dnů evropského dědictví tam zahájí na hradě a zámku vystoupení šermířů. Také letošní ročník nabídne vernisáž na zámku Skalička a připravena bude také městská hra Po stopách kulturního dědictví, uvedla mluvčí radnice Lucie Mahdalová. O víkendu bude ve městě otevřen i železniční skanzen.

Některé akce se chystají až na 14. září, například v Hranicích na Přerovsku připravuje město na tento den festival her, veřejnou snídani, koncerty, komentované prohlídky i jízdy vláčkem z Masarykova náměstí na lázeňskou kolonádu se zastávkou u Staré střelnice. Na 14. září směřuje program také zámek v Čechách pod Kosířem. Na programu budou prohlídky zámku s kastelánem, kostýmované prohlídky a celodenní program s dílničkami, lukostřelbou či piškvorkiádou, uvedl kastelán Martin Váňa.

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky památky, Olomoucký kraj, Dny evropského dědictví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.