sobota 19. září 2020 Zita

V Přerově začal Československý jazzový festival, potrvá až do soboty

Český trumpetista Jan Hasenöhrl se skupinou The Loop Jazz Orchestra zahájil včera večer v Přerově letošní ročník Československého jazzového festivalu. Na zahajovací koncert pozvali pořadatelé také nejvýznamnější slovenskou jazzovou Juraje Grigláka. Tečku za celým večerem pak udělala skupina Monkey Business. Přehlídka potrvá až do soboty, milovníci jazzu se mohou těšit kromě českých a slovenských jazzmanů také na přední americké hudebníky včetně zpívajícího bubeníka Jamisona Rosse.

Hasenöhrl se na pódiu Městského domu návštěvníkům představil s osmičlennou skupinu sólistů The Loop Jazz Orchestra. Její projekt Jazz On Screen je vyústěním dlouholeté spolupráce s tvůrci filmové hudby včetně Ennia Morricona. Diváky tak potěšily skladby například z filmů Tři dny Kondora, Poslední tango v Paříži či Výtah na popraviště. Ozdobou zahajovacího koncertu byl také slovenský baskytarista a kontrabasista Juraj Griglák. „V Přerově má jako hosta Poogieho Bella, což je jeden z nejlepších bubeníků na světě," řekl ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Letos pořadatelé netradičně obsadili závěr prvního festivalového večera kapelou Monkey Business, oslovit tím chtěli především mladé návštěvníky. Podle Neulse je také snahou představit jazz ve všech jeho podobách.

Dnes bude americkou jazzovou scénu zastupovat saxofonistka a zpěvačka Camille Thurmanová, která je podle organizátorů talentovanou zástupkyní nové jazzové generace. Domácí scénu zastoupí Jazz Dock Orchestra, šestnáctičlenný soubor složený z předních domácích hráčů a hráček. Druhý festivalový večer otevře kvarteto Lukáše Oravce, ceněného slovenského jazzového trumpetisty a skladatele. O závěr festivalu se v sobotu večer postará zpívající bubeník Jamison Ross z USA a jeho kapela.

Přerovský jazzový festival vznikl v roce 1966 jako amatérský jazzový festival. V roce 1975 jej přerovští kulturní normalizátoři z města vyhnali, násilně tak tradici přerušili. V roce 1985 byl z iniciativy České jazzové společnosti festival obnoven a jazz se do města vrátil pod názvem Přerovský jazzový festival. Od roku 1996 nese opět název Československý jazzový festival. Na přehlídku každoročně jezdívá až 2500 diváků.

Autoři | Foto Československý jazzový festival

Štítky ČR, hudba, festival, jazz, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.