úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Moravské divadlo uvede zapomenutou Bizetovu operu

Téměř deset let po premiéře slavné Carmen se soubor opery a operety rozhodl vrátit k tvorbě Georgese Bizeta a uvést jeho druhé nejslavnější operní dílo – Lovce perel. V prostředí Cejlonu se odehrává milostný trojúhelník. Dva přátelé se kvůli jedné ženě stávají nesmiřitelnými nepřáteli. Bizetova exotická opera se na olomouckém jevišti objevuje teprve podruhé v historii! Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník, režie se ujal Dominik Beneš, který s operou Moravského divadla spolupracuje vůbec poprvé. Premiéra inscenace se uskuteční v pátek 13. prosince v 19 hodin, druhá premiéra o den později ve stejný čas.

Dramatické osudy protagonistů Bizetovy opery si v ničem nezadají s pohnutým osudem díla samotného. Příběh lovců perel Zurgy a Nadira, kteří se kvůli kněžce Leile promění z přátel v soky v lásce, měl světovou premiéru v roce 1863 v Paříži. „Za Bizetova života byla opera Lovci perel hrána pouze osmnáctkrát a po smrti autora upadla v zapomnění, což zapříčinila také ztráta originální partitury. Zachoval se pouze klavírní výtah a na světových jevištích se tak uvádí pouze zrekonstruovaná verze,“ uvedl umělecký šéf opery a operety Moravského divadla Miloslav Oswald, který vrací toto dílo na olomoucké jeviště po 35 letech od posledního – a vlastně jediného – uvedení. „Odborníci přitom považují Lovce perel za druhou nejlepší Bizetovu operu. Po hudební stránce jde o jedinečné dílo operní literatury. Barevná hudební instrumentace a exotický námět příběhu jsou typickými znaky evropského romantismu, avšak nepochybně jsou atraktivní i pro současné příznivce opery,“ zdůraznil Oswald. „Diváci se mohou těšit na poutavou scénu, která je zavede do dálného orientu, a vychutnat si v originálním znění operu jednoho z nejvýznamnějších francouzských skladatelů,“ dodal ředitel divadla David Gerneš.

Autor hudebního nastudování Petr Šumník zmínil divácky atraktivní zasazení děje na exotický Cejlon (dnes Srí Lanka). „V Bizetově hudbě se tato exotika projeví asi nejvíc u árie Nadira, kterou doprovází sólová harfa, a ve výstupu Leily se sborem, kdy vzývají boha Brahmu. Také použití gongu v orchestru jistě onu exotiku podtrhne,“ popsal Šumník.

V roli Zurgy se budou střídat Martin Štolba a Jakub Tolaš. Pro oba sólisty jde o první setkání s touto postavou. „Role Zurgy je poměrně rozsáhlá, a proto klade zvláštní nároky i na výdrž a fyzickou připravenost. Osobně se mi na této roli moc líbí psychologický vývoj postavy. Role má mnoho vrstev a poloh, což je pro interpreta vždy zajímavé a atraktivní,“ uvedl Štolba. „Je to nádherný a pro všechny účinkující mimořádně náročný kus. Role Zurgy je výzvou, co se týče pěveckého partu, tak i po stránce herecké,“ doplnil Tolaš. Postavu Nadira ztvární Jakub Rousek či Daniel Matoušek. „S Bizetovou tvorbou jsem se již setkal, v inscenaci Carmen jsem zpíval Dona Josého. Nadira hraji poprvé a po dosavadní zkušenosti ze zkoušek můžu říct, že se jedná o těžší part, už jen proto, že je napsaný v mnohem vyšší pěvecké poloze než zmíněný Don José,“ popsal Rousek. Barbara Sabella se představí v úloze kněžky Leily, která stojí mezi dvěma dlouholetými přáteli. „Leila řeší rozpor, jestli zůstat věrná přísahám, které učinila jako kněžka, nebo jít za láskou, což v jejím případě znamená trest smrti. Její role je srovnatelná s Nadirem a Zurgou, protože jsou ve výsledku zkoušeni všichni tři. Nadir a Zurga ukazují, jak každý svým způsobem naložil se slibem, který si dali, a Leila zase otestuje pevnost své přísahy, kterou dala lidem, kteří si ji zvolili jako kněžku,“ uvedla Sabella. Roli s ní alternuje Helena Beránková, jejíž tvář také zdobí plakát k inscenaci. Postavu kněze Nurabada, který má moc rozhodnout nad osudy trojice hlavních hrdinů, ztvární Jiří Přibyl nebo David Szendiuch.

Opera Lovci perel se v Olomouci dočkala zatím jediného uvedení, a to v květnu 1984. Režii měl Jiří Glogar, sólisty, sbor a orchestr řídil dirigent Pavel Pokorný.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva

Štítky Moravské divadlo, opera, Bizet, Lovci perel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.