pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Moravské divadlo oslaví výročí sta let, režírovat sem přijede Miroslav Krobot a Jiří Strach

Moravské divadlo plánuje významně oslavit stoleté výročí od vzniku stálé české divadelní scény v Olomouci, tedy okamžik, kdy se již nemuselo hrát pouze v němčině. V rámci připomínání je čeká kočování, otevření prozatímní scény i známí hostující režiséři.

„Chceme akce k oslavám sta let českého divadla v Olomouci rozprostřít do celého roku. Už v lednu pořádáme Den otevřených dveří, v rámci něhož chceme připomenout, že nás letos čeká ještě jedno výročí, a to sto devadesát let od slavnostního otevření divadelní budovy. Návštěvníkům nabídneme exkurzi po zákulisí divadla, během níž si prohlédnou zkušebny orchestru či sboru, hereckou šatnu či třeba vlásenkárnu, ale zavítáme také do sálů Moravské filharmonie, abychom připomněli, že v této historické budově sídlí hned dvě významné kulturní instituce,“ uvedl ředitel David Gerneš. 

V dubnu se Moravské divadlo dočká prezentace v Senátu Parlamentu České republiky. V budově senátu na Valdštejnském náměstí v Praze bude pro veřejnost přístupná výstava zachycující historii olomouckého divadla a divadelní budovy. V červnu pak odstartuje projekt Moravské divadelní léto – Kočování po kraji, v rámci kterého zavítá olomoucká činohra do vybraných měst v Olomouckém kraji. Navštěvované tituly Starci na chmelu, Sluha dvou pánů či Postřižiny mohou diváci zhlédnout třeba v Hanušovicích či Velké Bystřici. 

V srpnu vyroste na Výstavišti Flora prozatímní scéna, která bude hostit umělecké soubory Moravského divadla i hostující divadla. Na programu budou také besedy, workshopy a autogramiády. „V rámci celého roku chceme připomínat to, že české divadlo do roku 1920 kočovalo různě po Olomouci a čekalo na svou stálou scénu. Vrcholem by pak měla být právě prozatímní scéna. Současné umělecké soubory tak budou symbolicky čekat také na svou scénu,“ sdělil ředitel Gerneš. Program prozatímní scény vyvrcholí galavečerem spojeným s předáním cen za nejlepší umělecké výkony sezony 2019/2020. Oslavám sta let českého divadla v Olomouci bude věnovaná také letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc s tématem Zahrada jako divadelní scéna.

Na neděli 6. září pak vedení divadla plánuje uspořádat slavnostní večer věnovaný stoletému výročí, jehož by se měly zúčastnit výrazné umělecké osobnosti spojené s olomouckým divadlem.

Do olomouckého divadla zavítají v příští sezoně významné osobnosti české divadelní i filmové režie. První premiérový titul. adaptaci knihy Vladimíra Körnera Zánik samoty Berhof, nastuduje s tamním souborem činohry herec, režisér a bývalý umělecký šéf Dejvického divadla Miroslav Krobot. „Protože víme, že se pánové Körner a Krobot vzájemně dobře znají a měli jsme za to, že tahle látka by pana Krobota mohla zajímat, zkusili jsme mu režii u nás nabídnout. Setkání s ním bylo velmi příjemné a zajímavé, akorát nám sdělil, že už divadlo režírovat nechce, protože vše, co na divadle toužil udělat, už zinscenoval, a tak si chce od klasického divadla na nějaký čas odpočinout. Když jsme se pak ale zmínili o autorovi a konkrétním titulu, přeci jen mu to nedalo a vzal si týden na rozmyšlenou. Po týdnu mi sám zavolal, že naši nabídku přijímá. Pro náš soubor bude spolupráce s panem Krobotem mimořádným tvůrčím zážitkem, a byť půjde o první premiérový titul, bude to i jeden z vrcholů jubilejní sté sezony,“ řekl umělecký šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl.

Režii operní inscenace Rusalku Antonína Dvořáka si vůbec poprvé vyzkouší televizní a filmový režisér Jiří Strach, známý pro své celovčerní pohádky Anděl Páně a Anděl Páně 2. „Mám velmi rád jeho pohádkové filmy, které jsou do detailů promyšlené a hlavně jsou inteligentní. Oslovil jsem jej přes sociální síť a poté jsme se setkali osobně. V dobrém slova smyslu mě šokoval svou skromností, pozitivitou a nadšením pro věc. S nabídkou okamžitě souhlasil, jen bylo potřeba, vzhledem k jeho nabitému pracovnímu kalendáři, najít vhodný termín. Bude to jeho operní debut a nesmírně se na režii u nás těší. A já jsem šťastný, že budeme na této inscenaci pracovat společně,“ uvedl umělecký šéf opery a operety Miloslav Oswald.

Mimojiné zde bude inscenovat také dlouholetý sólista a umělecký šéf baletu v Národním divadle petr Zuska. Premiéru si zde odbude také představení, jenž si v anketě zvolili sami diváci - Gogolův Revizor.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Michal Maňas

Štítky kultura, divadlo, Olomouc, Moravské divadlo, kočování, Miroslav Krobot, Jiří Strach

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.