středa 8. dubna 2020 Ema

Vernisáž k nové výstavě Roberta Bučka proběhne na několika místech v Olomouci

Galerijní i negalerijní místa v centru Olomouce propojí unikátní výstavní projekt s názvem 4+1 / 3+kk Roberta Bučka z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PdF UP). Galerie Caesar, Galerie XY, kostel Panny Marie Sněžné, Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci a jeho Atrium i galerie Basement jsou místa, kde svou aktuální tvorbu představí Robert Buček z Univerzity Palackého v Olomouci.

Bučkova vernisáž, která je koncipována formou organizované procházky, se uskuteční 3. března. Začne v 17 hodin v Galerii Caesar. Jeho výstavní projekt jedinečným způsobem propojí prostory univerzitní, sakrální i galerijní. 

„Původně jsem chtěl udělat větší retrospektivní výstavu. Najít však v Olomouci prostor, který by rozlohou pokryl potřeby některých realizací, nebylo možné. Proto jsem výstavu rozdělil na jednotlivá místa a ukázalo se, že takové rozhodnutí je pro celý projekt přínosné. Mohl jsem tak pracovat s konkrétními místy, s jejich architektonickou stránkou i atmosférou,“ uvedl Robert Buček.

Robert Buček studoval mimo jiné na Akademii krásných umění ve Wroclawi pod vedením profesora Janusze Kucharského. Působil jako odborný asistent na katedře sochařství Fakulty umění v Ostravě. Od roku 2014 pracuje jako odborný asistent na katedře výtvarné výchovy PdF UP. Vystavuje a účastní se mezinárodních sympozií. V Olomouci vystavuje svá díla vůbec poprvé.

Nejsilnější vazbu na město bude mít podle něj sochařská realizace Postní intervence, kterou se Buček chystá instalovat v kostele Panny Marie Sněžné. „Vytvořil jsem ji přímo pro tento prostor při příležitosti začátku postního období. Nikde jinde nebude využita. Nemá za cíl vést lidi k rozjímání či jakémukoliv jinému konkrétnímu pocitu. Skrz instalovanou sochu může člověk do tohoto období vejít, či z něj naopak vyjít. Ať už to pro něj znamená cokoli. Díky ní se tak tento krok stává více vědomý a jedinečný,“ řekl sochař z UP, jenž pracuje s kamenem, dřevem, keramickou hlínou a cizí mu nejsou ani méně tradiční materiály. V tomto případě použil jako sochařský materiál trámy ze staré radniční věže. 

Práce s geniem loci je základem celého výstavního projektu. Autor z daných míst ve svých realizacích přímo vychází. „Díla Mikoszewo a Janiszóv budou svěžím zásahem do prostoru Galerie Caesar, kde jsme zvyklí vídat poněkud klasičtější instalované výstavy. Troufám si říci, že tak vynikne potenciál místa a naskytne se možnost podívat se na něj i trochu jinak. Práce Blaho, byt, kterou umístím do sklepního prostoru galerie XY, charakterem kontrastuje s okolím. Křehkostí dotváří intimní atmosféru místa. Instalace odkazuje i na podzemí lapidária. Robustní instalace Kde budeme bydlet? pak vyplní celý hlavní prostor této galerie,“ popsal další část z projektu univerzitní výtvarník. 

Výstavní projekt zprostředkovává možnost setkat se s výtvarným uměním i mimo galerijní prostor, a oslovit tak nejen zájemce o kulturní dění a výtvarné umění. Díky pedagogickému zázemí Roberta Bučka je prezentace jeho tvorby důležitá pro studenty UP. Může být totiž silným inspiračním faktorem v oblasti výtvarného umění, zájmu o veřejný prostor a práce s ním. Kromě vernisáže se v kostele Panny Marie Sněžné uskuteční na Popeleční středu předvernisáž. Počítá se i s několika komentovanými prohlídkami. 

V Uměleckém centru UP budou Bučkova díla instalována ve dvou prostorech. Ve studentské galerii Basement autor odhalí samotný tvůrčí proces projektu. Vystaví zde přípravné nákresy i objekty, které sice nejsou hotovými sochami, ale pro autora jsou zdrojem inspirace a tvoří ‚záchytné body‘ v jeho práci. V Atriu bude k vidění práce River is my favorite neighbour a Postel. „Jsou to realizace nejvíce výpravné, vzájemně provázané výraznou dějovou linkou. Tento prostor nám umožňuje prohlédnout si obě sochy z odstupu a nabízí i vrchní pohled,“ dodal Buček.

Celý projekt 4+1 / 3+kk má velice blízko k site specific. Mimořádné propojení různých prostor prezentuje centrum Olomouce jako jeden celek s velkým výstavním potenciálem a díky svému rozsahu počítá i s účastí široké české a zahraniční veřejnosti. V průběhu výstavy se veřejnosti navíc otevřou i prostory, které nepatří mezi běžně navštěvované. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Tisková zpráva | Foto Facebook Roberta Bučka

Štítky umění, sochař, Olomouc, vernisáž

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.