sobota 5. prosince 2020 Jitka

Moravské divadlo vrací vstupné za zrušená představení. Může přijít o miliony

Moravské divadlo v Olomouci kvůli omezením v souvislosti s nákazou novým typem koronaviru začne vracet vstupné. Přistoupilo k tomu po právní analýze, ještě v úterý diváky žádalo, aby si vstupenky nechali, že se pokusí nabídnout náhradní termíny.

Finanční ztráty divadlo neumí odhadnout, mohou se podle doby uzavření pohybovat i v milionech. Tržby ze vstupného za leden 2020 přesáhly dva miliony korun, stejně tak za únor, řekl mluvčí divadla David Kresta. Koncerty ruší i Moravská filharmonie, ten nejbližší příští čtvrtek odehraje v živém přenosu.

„Zrušením představení přicházíme o tržby, přičemž právě tržby činí přibližně 17 procent z celkového rozpočtu divadla,“ řekl Kresta. „O pokrytí ztrát v současné době jednáme se zřizovatelem, v krajním případě můžeme využít rezervní fond, který však není schopen vykrýt celou ztrátu,“ dodal.

Moravské divadlo Olomouc zavřelo v úterý na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu. Do odvolání jsou zrušena večerní i dopolední představení, zkoušky na premiéru inscenace Donaha! zatím pokračují. K vracení vstupného se vedení divadla rozhodlo po konzultaci se zřizovatelem a po právní analýze. „V případě představení na takzvanou volnou kasu vracíme vstupné od následujícího pracovního dne po zrušeném představení, a to po dobu 30 dnů. Peníze vracíme v pokladně divadla proti vydané vstupence,“ uvedl mluvčí divadla.

Plánované akce i koncerty ruší také Moravská filharmonie Olomouc, i tam vrátí plné vstupné. Nejbližší následující koncert ve čtvrtek filharmonici odehrají pro veřejnost on-line. „Operativně jsme sestavili profesionální tým zvukařů i kameramanů, kteří s námi pravidelně spolupracují na jiných projektech, a koncert Sólo pro Ladu a Viktorii z řady Patriot bude k vidění a poslechu v plánovaném termínu 19. března v 19:00 živě formou on-line přenosu přes náš web a YouTube kanál,“ řekl ředitel filharmonie Jonáš Harman.

Vstupné je připraveno vracet i Muzeum umění, které je jako příspěvková organizace ministerstva kultury rovněž uzavřeno. K opatřením se dnes připojilo také Vlastivědné muzeum v Olomouci. V poledne avizovalo, že bude hlídat počet návštěvníků do 100 lidí. O hodinu později mluvčí Antonín Valenta uvedl, že od čtvrtka jsou všechny prostory muzea včetně zámku v Čechách pod Kosířem a Arboreta v Bílé Lhotě pro veřejnost do odvolání uzavřeny. Od čtvrtka bude zavřené i šumperské muzeum a jeho pobočky.

O uzavření od čtvrtka informovala dnes večer také Vědecká knihovna v Olomouci. Na základě rozhodnutí zřizovatele jsou do odvolání uzavřeny pro veřejnost i všechny výstavní prostory Muzea a galerie v Prostějově.

Autoři

Štítky divadlo, muzea, zdraví, koronavirus, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.