pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Divadla plánují stihnout závěr sezony, jakmile se uvolní opatření

Olomoucká divadla chtějí po plánovaném uvolnění opatření kvůli koronaviru od začátku června stihnout alespoň konec divadelní sezony. Čekají na upřesnění podmínek, připravena jsou například zavést do programu komornější představení s omezeným počtem diváků. Konání divadelních festivalů o prázdninách je zatím nejasné. Moravské divadlo i Divadlo Tramtarie doufají, že jejich přehlídky se budou moci v srpnu uskutečnit. Divadelní Flora je přesunuta, konat se bude zřejmě v listopadu.

„V tuto chvíli čekáme na upřesnění podmínek pro znovuotevření divadla a zvažujeme možné varianty, například uvádění našich komorních inscenací na jevišti v prostoru 'za oponou'. Vzhledem k předchozím prognózám a vyjádřením představitelů vlády je pro nás červnový termín milým bonusem a doufáme, že se s našimi diváky setkáme v hledišti ještě před závěrem sezony, i když třeba v omezenějším počtu," řekl ředitel Moravského divadla David Gerneš. Divadlo také oznámilo, že se rozhodlo přesunout všechny naplánované premiéry z jara na druhou polovinu roku. Dohromady tak diváky čeká na podzim šest premiér, doplnil Gerneš.

Také Divadlo na cucky plánuje přizpůsobit vládním opatřením svou dramaturgii tak, aby mohlo po třech měsících diváky znovu přivítat, byť na konci divadelní sezony. „Stávající situace pro nás znamená, že začínáme pracovat na našem červnovém programu a diváci se mohou těšit na víc komorních kulturních akcí i v létě. Rádi bychom uvedli celou řadu představení i pod širým nebem," řekl ředitel divadla Jan Žůrek. Divadlo je nyní bez příjmů ze vstupného, pronájmů prostor a zájezdů, pomáhají mu dárcovské příspěvky.

Konec sezony by chtělo využít i Divadlo Tramtarie, čeká však na upřesnění podmínek. „Pokud to půjde a nebudou žádná omezení, určitě bychom konec sezony využili. Zatím ale přesnější informace nejsou," řekla dnes ředitelka divadla Petra Němečková. Divadlo trápí kritická finanční situace, za tři měsíce bez hraní přijde o 1,5 milionu korun, výrazné je i omezení dotací. „Nyní tedy nemáme ani tržbu ze vstupného, ani peníze z dotací. Živíme ale 20 stálých pracovníků, kteří jsou na výplatě z divadla existenčně závislí," uvedla ředitelka. Přežít se divadlo snaží zavedením řady opatření, jako je přechod do on-line prostoru, vyhlášení sbírky či snížením výplat.

Otazník visí nad divadelními festivaly. Divadelní Floru Olomouc, která se měla uskutečnit v druhé polovině května, její pořadatelé přesunuli na jiný termín, s diváky by se chtěli potkat v druhé polovině listopadu. Moravské divadlo pokračuje v přípravách festivalu Moravské divadelní léto v druhé polovině srpna, připravena je i Tramtarie s přehlídkou Olomoucké shakespearovské léto. Čeká se však na upřesnění podmínek.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky kultura, koronavirus, divadlo, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.