středa 8. července 2020 Nora

Muzeum silnic otevře výstavu ke stavbě železnic Rakouska-Uherska

Na stavbu prvních železnic bývalého Rakuska-Uherska se zaměří nová výstava, která bude od úterka k vidění v Muzeu silnic ve Vikýřovicích na Šumpersku. Návštěvníkům představí první období výstavby a provozu Severní dráhy císaře Ferdinanda a Severní státní dráhy. Podíleli se na ní i bratři Kleinové, jejichž firma má kořeny na Šumpersku. Výstava nese název z Vídně na sever a otevřena bude do poloviny září, řekla vedoucí muzea Alena Turková.

Expozici připravila Alena Borovcová z Národního památkového ústavu, která vychází ze svého dlouhodobého výzkumu. „Výstava tematicky doplňuje stálou muzejní expozici Po stopách bratří Kleinů, stavitelů silnic, železnic a mostů; rodinná kleinovská firma se významným způsobem na stavbě obou tratí podílela," řekla vedoucí muzea.

První parostrojní železnicí habsburské monarchie byla Severní dráha císaře Ferdinanda, která směřovala z Vídně na sever přes Moravu a Slezsko k solným dolům u Bochnie v polské Haliči. „Program státní železniční sítě schválený v roce 1841 měl také zajistit výstavbu nejdůležitějších tratí na náklady státu. Cílem bylo propojení všech rakouských provincií a významných přístavů s Vídní," uvedla vedoucí muzea. Severní státní dráha vytvořila spojení Vídně s Prahou a napojení na saské železnice. "Tratě Severní dráhy císaře Ferdinanda a Severní státní dráhy se později staly páteří železniční sítě České republiky," dodala Turková.

Obrazový materiál na panelech doprovází na výstavě trojrozměrné papírové modely staveb od Vladimíra Londina. Modely zachycují první etapu, kdy stavby na obou drahách navrhoval architekt Anton Jüngling a následující období typizovaných projektů. Návštěvníky podle zástupců muzea zaujme také větší model nádraží v Českém Brodě. Exponáty k výstavě doplnilo Muzeum silnic, především pamětními medailemi či dobovými litografiemi.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích bylo otevřeno v roce 2010. Vlastní na 1500 sbírkových předmětů. Zájemcům o silniční historii je celoročně přístupná muzejní badatelna. Vedle stálých expozic jsou v muzeu i tematické výstavy.

Autoři | Foto Muzeum silnic

Štítky muzeum, železnice, Šumpersko, historie, výstava, kultura, výlet

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.