středa 12. srpna 2020 Klára

Na náměstí přistál šestitunový Vesmírný balvan. Kolemjdoucí láká na výstavu galerie

Mohutná plastika nazvaná Vesmírný balvan od sochaře Michala Gabriela byla včera po poledni za pomoci jeřábu instalována v historickém centru Olomouce, kde ihned zaujala kolemjdoucí obyvatele města i turisty. Tři metry vysoké umělecké dílo láká na Gabrielovu výstavu v olomoucké Galerii Mona Lisa, která potrvá do 5. záři.

„Vesmírný balvan přenesený na zem bez katastrofy, která by takovou návštěvu v realitě představovala. Dutá socha z nerezové oceli je usazena do prostoru jako menhir. Vnitřní prostor zůstává pro diváka nedostupným," popsal své dílo Gabriel.

Povrch sochy připomínající vesmírné těleso tvoří struktura ocelových lamel, která se opticky proměňuje se změnou světla v okolí. „Působí tak jako zhmotněný hologram," podotkl Gabriel, jehož impozantní umělecké dílo váží šest tun.

Šedesátiletý Michal Gabriel se řadí k nejvýznamnějším sochařům současné generace. Jeho tvorba je inspirována figurou, exotickou flórou a faunou. Patří ke spoluzakladatelům výtvarné skupiny Tvrdohlaví a je vedoucím Ateliéru sochařství na VUT v Brně.

Autoři | Foto Martina Lusková

Štítky Olomouc, socha, umění, Vesmírný balvan, výstava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.