neděle 16. května 2021 Přemysl

Šlechtická hrobka na hřbitově v Rokytnici z první poloviny 19. století se stala památkou

Šlechtická hrobka rodiny Eichhoff na hřbitově v Rokytnici u Přerova se stala kulturní památkou. Na seznam ji zařadilo ministerstvo kultury na doporučení olomouckých památkářů. Hrobka je dominantou hřbitova, podle odborníků je velice netypickým a ojedinělým příkladem funerální architektury na území Olomouckého kraje. O rozšíření seznamu památek informoval mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Vlastimil Staněk.

Hrobka rodiny Eichhoff podle památkářů vykazuje významné uměleckořemeslné i architektonické hodnoty. „Její výstavba v roce 1836 velmi úzce souvisí s vývojem zámeckého sídla v Rokytnici a zejména s jeho majiteli. Jedná se o drobnou architekturu obdélného půdorysu částečně krytou ze tří stran uměle navršeným zatravněným valem s novogotickým průčelím,“ uvedl Staněk.

V interiéru hrobky je pět kruhových olejomaleb v rámech z omítky. „V podélných stěnách ve třech řadách nad sebou je zasazeno do zdi 19 náhrobníků z různých druhů mramoru a jeden ze dřeva, kryjících hrobové komory,“ doplnil mluvčí památkářů.

Na seznam památek se společně s hrobkou dostal i nedaleko stojící pískovcový kříž se sochou ukřižovaného Krista z roku 1879. Drobná sakrální památka, která je však druhou nejvýraznější stavbou hřbitova, je podle odborníků příkladem kvalitní uměleckořemeslné produkce. Zařazení hrobky i kříže na seznam památek pomůže podle Staňka vlastníkům získat různé dotace, a tím může přispět k jejich opravám.

Autoři | Foto NPÚ

Štítky ČR, památky, pietní, hřbitov, hrobka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.