čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Zástupci hudebních klubů vnímají vládní opatření jako likvidační

Poslední opatření vlády výrazně omezující provoz hudebních klubů téměř likviduje poslední možnosti pořádat koncerty, při nichž publikum nesedí. To ve čtvrtek řekl předseda výkonného výboru nové Asociace hudebního průmyslu Robert Porkert. Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18:00 zakázalo vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí.

„Nás se to opatření vlastně netýká, protože kultura, kterou provozujeme, v tuhle chvíli neexistuje. Všechny akce jsou zrušené, respektive odložené, teď se likvidují poslední akce, které by se mohly konat, tedy drobnější klubové akce," řekl Porkert.

Vládní nařízení nakazující pořádat hromadné akce pouze pro sedící diváky bude mít fatální dopad na celou hudební klubovou a koncertní scénu, řekl ředitel Paláce Akropolis Petr Boháč. „De facto znemožňuje pořádání většiny akcí ve vnitřních prostorách klubů a koncertních sálů a minimálně do konce roku zruší koncerty určitých hudebních žánrů," dodal. Kvůli tuzemským opatřením a restrikcím ze zahraničí bude Palác Akropolis přesouvat nebo rušit takřka veškerou hudební produkci.

„Bohužel děje se to v čase, kdy hudební skupiny mají naplánované tour, která se nebudou moci uskutečnit, takže u nich dojde ke kumulaci již dřívějších ztrát," doplnil Boháč. Největším neštěstím ale podle něj je nestabilnost, ve které se hudební scéna nachází. „I kdybychom v této chvíli připravili koncerty pouze pro sedící diváky, nebudeme si jisti, jestli za týden nedojde k dalším restrikcím. Z tohoto pohledu nelze nic plánovat minimálně do dubna příštího roku. Toto vědomí je otřesné," řekl ředitel.

Porkert je šéf agentury Interkoncerts spadající pod hlavičku mezinárodní sítě Live Nation. „Nám ze škály mnoha desítek akcí zbyly letos poslední dvě akce, koncerty Luboše Pospíšila v Lucerna Music baru na konci října. A ty jsme kvůli posledním opatřením nuceni také odložit," uvedl.

V samotném Lucerna Music baru počítají, že budou pokračovat jen s koncerty k sezení. „Jsou koncerty i na sezení, určitě tak nejde udělat všechno, ale něco ano," řekl mluvčí Jaromír Telenský. „Co nás zaráží, je to, že v sobotu řekla hlavní hygienička, že z koncertů a divadel přenosy (nemoci covid-19) neevidují, a za pět dní vyjde toto opatření. Je otázka, zda je vydané nařízení vůbec založené na nějakých datech. Budeme k tomu dnes mít schůzku, kde se rozhodneme, jak dál," řekl.

Asociace hudebního průmyslu nedávno vznikla jako reakce na současnou situaci, sjednotit se a být platformou pro jednání s vládou. „Byť jsme firmy, které si konkurují v podnikání. Jsou tam lidé, kteří se podílejí na pořádání velkých masivních akcí, které jsou zakázané. Dali jsme se dohromady, abychom společně komunikovali to, jakým způsobem nastavit relativně spravedlivé parametry na tu slíbenou devítisetmilionovou pomoc," zmínil Porkert vládní balíček Covid-kultura určený pro kreativní průmysl.

Zakládajících členů asociace je 30, sdružuje promotéry, operátory pro prodej lístků, technické firmy i ty, kdo nabízejí prostory a zaměstnance nebo ochranky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky hudební, kluby, opatření, vláda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.