úterý 27. října 2020 Šarlota / Zoe

Státní památky ukončily sezonu. Návštěvnost se propadla o milion

Památky ve správě Národního památkového ústavu ukončily předčasně sezonu. Kvůli koronaviru byla návštěvnická sezona zahájena o dva měsíce později a skončila o tři týdny dříve. Letošní situace se podepsala i na téměř milionovém poklesu návštěvnosti. Nejnavštěvovanější památkou Olomouckého kraje byl i letos hrad Bouzov.

Vlivem koronavirové pandemie byla letošní sezona výrazně zkrácena. „Na jaře byly památky necelé dva měsíce uzavřeny, v prázdninových měsících se však památkám dařilo a návštěvnost dosáhla podobné úrovně jako v minulých úspěšných letech. V červenci a srpnu navštívilo hrady a zámky přes 2,5 milionu lidí. Výrazný pokles návštěvnosti nastal v září spolu se zavedením povinného nošení roušek v interiérech, kdy přišel na památky jen necelý půl milion návštěvníků," uvedla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Návštěvnost oproti minulému roku klesla o milion. Za celý loňský rok dosáhla téměř 5,3 milionu.

Zkrácená sezona měla dopad i na výnosy. Celkový propad vlastních výnosů za rok 2020 v meziročním srovnání je predikován na téměř 190 milionů korun. „Do konce června činily ztráty 139 milionů korun, během prvního prázdninového měsíce se podařilo propad snížit na 134 milionů, které byly následně dokryty Ministerstvem kultury. Propad výnosů ze vstupného a pronájmů od 12. října do konce roku je tak v meziročním srovnání odhadován na 56 milionů korun," uvedla mluvčí.

Nejnavštěvovanější zámky

Stejně jako v loňském roce byl nejnavštěvovanější památkou v Olomouckém kraji hrad Bouzov. Také ten zaznamenal propad v návětěvnosti. V letošním roce jej navštívilo téměř 77 tisíc návštěvníků. V loňském roce tomu bylo 110 tisíc. 

Nejnavštěvovanějšími památkami v ČR byly již tradičně zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká. Zámek v Krumlově navštívilo letos necelých 191 tisíc návštěvníků, v loňském roce bolo přitom číslo dvojnásobné. Téměř stejná situace byla na Hluboké, na kterou se letos vydalo 181 800 lidí, v roce 2019 byla ale návštěvnost necelých 300 tisíc.

Ohodnoť článek

Autoři , | Foto pixabay.com

Štítky národní památky, sezona, Bouzov, Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.