sobota 28. listopadu 2020 René

Hudební zážitek přímo z pohodlí domova, Moravská filharmonie nabídne dva online orchestrální koncerty

Dva streamované koncerty nabídne v listopadu svým posluchačům Moravská filharmonie Olomouc. Z koncertního sálu přímo do jejich domovů je přenese ve čtvrtek 5. a v pondělí 9. listopadu. Orchestrální koncert s předním českým houslistou Janem Mráčkem a komorní koncert s mezzosopranistkou Evou Garajovou a klavíristou Miroslavem Sekerou budou k vidění zdarma na webu mfo.cz a facebooku filharmonie vždy od 19 hodin.

„Postupně sdělovaná vládní opatření momentálně bohužel neumožňují plánovat provoz filharmonie ve standardním režimu a realizovat plánované koncerty se sólisty, zejména pak s těmi zahraničními, je téměř nemožné. Některé koncerty jsme tak museli, ač neradi, zrušit, pro další hledáme náhradní termíny,“ vysvětluje ředitel Moravské filharmonie Olomouc, Jonáš Harman.

Na dva z původně plánovaných koncertů se proto v jejich online podobě posluchači mohou těšit už v následujících dnech. „Nejedná se o náhradu zrušených koncertů, ale spíše o naši snahu prostřednictvím hudebního zážitku doručit pozitivní naladění a harmonii až k prahu našich milých posluchačů. Obzvlášť v této mimořádné a nelehké situaci to chápeme a cítíme jako naše poslání,“ dodává Jonáš Harman.

Zřídka uváděná, raná díla velikánů a komorní zážitek - živě u vás doma 

Ve čtvrtek 5. listopadu odehraje orchestr živě koncert s názvem Smyčce v hlavní roli, který nabídne raná díla F. Schuberta, L. Janáčka a F. Mendelssohna-Bartholdyho. „Jedná se o Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll z roku 1822 – tedy o dílo, které je o celých dvaadvacet let starší než Mendelssohnův druhý, mnohem známější koncert e moll,“ upřesňuje šéfdirigent Jakub Klecker.

V pondělí 9. listopadu pak zamíří do českých domácností koncert nazvaný Lidová poezie v písních z komorního koncertního cyklu „K“. Předtočený koncert bude streamovaný od devatenácti hodin rovněž na webu a facebookové stránce Moravské filharmonie. Vystoupí na něm mezzosopranistka Eva Garajová, která se řadí mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku, a vynikající klavírista Miroslav Sekera, který jako sólový i komorní hráč navštívil mnohá evropská i světová prestižní pódia. Nahrávku Moravská filharmonie zveřejní také na svém YouTube kanálu

Podrobný program streamů:

5. listopadu 2020 od 19 hod.: koncert Smyčce v hlavní roli

Franz Schubert: Rondo A dur pro housle a smyčce

Leoš Janáček: Suita pro smyčce

Felix Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll

Účinkují:
Jan Mráček – housle
Jakub Klecker – dirigent
Smyčcový orchestr Moravské filharmonie Olomouc

9. listopadu 2020 od 19 hod.: komorní koncert Lidová poezie v písních

Antonín Dvořák: V národním tónu, op. 73

Leoš Janáček: Sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“

Leoš Janáček: Moravská lidová poesie v písních (výběr)

Vítězslav Novák: Slovenské spevy (výběr)

Účinkují:
Eva Garajová – mezzosoprán
Miroslav Sekera – klavír

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto Facebook MFO

Štítky kultura, orchestrální koncet, hudba, Moravská filharmonie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.