neděle 26. září 2021 Andrea

Vlastivědné muzeum v Olomouci připomíná deset let od založení krajské policie

Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo výstavu s názvem Policejní sbory v proměnách času. Připomenout tím chce návštěvníkům desáté výročí vzniku Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Výstava přibližuje vývoj policejních složek na území kraje od vzniku samostatného československého státu po současnost. Zda ji budou moci vidět lidé i v nadcházejících dnech, je zatím kvůli plánovaným vládním opatřením nejisté, naplánována je ale až do konce února. Novinářům to řekli zástupci muzea a policie.

„Výstava nás vybízí k ohlédnutí, deset let vzniku krajského ředitelství je na druhou stranu úctyhodná část cesty policejního sboru. Letošní oslavy byly současnou situací poznamenány, řada akcí se neuskutečnila. Přeji této výstavě, aby trvala déle než tři dny," uvedl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. V možnost prohlédnout si výstavu i v dalších dnech doufá i ředitel muzea Břetislav Holásek. „Ve čtvrtek otevíráme již třetí výstavu za sebou, nerad bych v pátek tři výstavy zavřel," uvedl ředitel. Dodal, že i když možná bude nutné výstavu uzavřít, expozice zůstanou v muzeu nadále.

Výstava přináší návštěvníkům informace o četnictvu a sborech stráže bezpečnosti, které plnily bezpečnostní úkoly v období první republiky a protektorátu Čechy a Morava, včetně detailních poznatků o jejich činnosti na Olomoucku. Velká část je věnována současné policii a prezentaci její práce. „Na výstavě nechybí také panel s portréty padlých četníků a policistů, kteří se za války zapojili do odboje. Tyto informace jsou takto prezentovány vůbec poprvé," řekl historik Jiří Vaněček.

Trojrozměrné exponáty pocházejí ze sbírek Miroslava Spurného. „Výstava je postavena na panelové expozici. Trojrozměrné předměty ve vitrínách výstavu obohacují. Nechybí zde šavle, čepice, dobová výbava četníka či policisty," řekl sběratel Miroslav Spurný. Na výstavě jsou také bodáky, pušky i vyznamenání, lidé mohou například porovnat to, jak vypadaly zbraně za první republiky a dnes i rozdíly ve stejnokrojích. Zájemci si mohou prohlédnout také řadu dobových fotografií zachycujících práci četníků či policistů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Štítky ČR, muzea, policie, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.