čtvrtek 4. března 2021 Stela

Divadlo na cucky v neděli nabídne divákům livestream Psi malých ras

Olomoucké Divadlo na cucky se chystá v neděli 20. prosince nabídnout svým divákům livestream s první českou adaptací polské novely Psi malých ras.

Dílo vzniká pod vedením režisérky Barbory Chovancové, tvůrci si přitom zároveň kladou otázku, zda se stále jedná o divadlo, když diváci s herci nesdílí stejný prostor. „Nejedná se o pouhé zachycení hotového jevištního tvaru. Uvažujeme o specifičnosti livestreamové formy a všem novém, co přináší,“ uvedla režisérka. Jako předlohu si pro tento průzkum nového žánru vybrala novelu polské autorky Olgy Hund Psi malých ras ve svém vlastním, dosud nevydaném českém překladu. „Nový žánr má spojitost s letošní pandemií a jejími důsledky pro oblast kultury. Právě vznikající projekt Psi malých ras je vytvořen pouze pro zachycení kamerami a přímý přenos k divákům domů,“ sdělil mluvčí divadla Zdeněk Vévoda.

Novela je v Polsku mimořádně úspěšnou knižní novinkou, za niž autorka získala řadu ocenění. Fragmentární dílo se odehrává na ženském oddělení krakovské psychiatrické léčebny a hledá hranice toho, co je normální a kdo normálnost vlastně určuje. „Knížku jsem si přivezla z Polska letos v únoru a četla ji, bez nejmenšího tušení, v předvečer lockdownu 11. března v noci. Díky stylu a formě mi před očima hned vystupovala spousta obrazů, jak by to mohlo vypadat na jevišti a hned jsem věděla, že se do ní chci režijně pustit,“ řekla Chovancová. Dodala, že následující zadání vytvořit livestream režijní koncepci výrazně proměnilo.

Vedle trojice hereček - Anny Čonkové, Pavly Dostálové a Milady Vyhnálkové a scénografky Anny Chrtkové je do příprav zapojen zhruba desetičlenný technický štáb, který se bude starat o přímý přenos z uzavřeného divadla. Poprvé bude k vidění v neděli 20. prosince od 20:00. Odkaz ke sledování diváci získají na emailovou adresu, kterou uvedou při koupi vstupenek. Více informací je na www.divadlonacucky.cz.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto facebook.com

Štítky ČR, divadlo, internet, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.