čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Moravská filharmonie uvede online koncert s názvem Klasika plná žertů

Ve čtvrtek 14. ledna od 19 hodin připravila Moravská filharmonie Olomouc pro své posluchače online koncert s podtitulem „Klasika plná žertů“. Program koncertu těží z děl, která jsou inspirována velikány klasické hudby, nebo ve kterých autoři uplatnili svůj smysl pro humor a parodii. V programu dalšího online koncertu Moravské filharmonie se symbolicky potkávají tři největší jména hudebního klasicismu – Mozart, Haydn a Beethoven.

Na úvodní skladbu Moz-Art à la Haydn Alfreda Schnittkeho navážou Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr Petra Iljiče Čajkovského a koncert uzavře Symfonie č. 2 Ludwiga van Beethovena. Sólistou večera bude jeden z nejperspektivnějších současných českých violoncellistů Tomáš Jamník, orchestr Moravské filharmonie bude řídit Petr Popelka, který měl svůj debut s Moravskou filharmonií v minulé sezoně.

Mozarta a Haydna vyslechnou posluchači prostřednictvím skladatele Alfreda Schnittkeho, který své největší vzory na začátku kariéry viděl právě v nich. Skladba Moz-Art à la Haydn je ukázkou Schnittkeho smyslu pro humor a parodii. Přestože je dílo velmi vážné, je zároveň lehké a příjemné na poslech.

Jsme velmi rádi, že můžeme alespoň touto formou online koncertů přispívat v této nelehké době tím, co umíme nejlépe, a alespoň symbolicky nahradit koncerty, které bychom normálně v Redutě v tuto dobu hráli.“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „i proto jsme se rozhodli pro program, který svou lehkostí a více či méně skrytou žertovnou veselostí pomůže alespoň na chvíli odložit starosti všedního dne a dovolí zaposlouchat se do libých tónů klasické hudby.

Koncert bude k vidění zdarma na webu mfo.cz a facebooku Moravské filharmonie, ve čtvrtek 14. ledna od 19 hodin. 

Program koncertu „Klasika plná žertů“:

Alfred Schnittke: Moz-Art a la Haydn

Petr Iljič Čajkovskij: Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr op. 33

Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 2 D dur op. 36

Účinkují:

Tomáš Jamník – violoncello

Moravská filharmonie Olomouc

Petr Popelka – dirigent

Ohodnoť článek

Autoři | Tisková zpráva | Foto archiv MFO

Štítky Olomouc, kultura, online, koncert, filharmonie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.