pondělí 10. května 2021 Blažena

Olomoucká teologie natáčí dokument o těžkém životě během pandemie

Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci se rozhodla v pěti dílech dokumentárního cyklu zachytit životní příběhy lidí během pandemie covidu-19. Prostor mají dostat zdravotníci, rodiče-samoživitelé, podnikatelé, děti i senioři.

Cílem dokumentu je ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé musejí vyrovnávat nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. Tvůrci cyklu zároveň hledají protagonisty, kteří by se chtěli o svůj příběh podělit.

Dokumentární cyklus bude režírovat Markéta Kopejtková.

"Hlavním cílem těchto videí je sdílení několika lidských osudů, které zasáhla pandemie covidu-19 a která se dotýká nás všech. Chceme lidem touto cestou pomoci. Ukázat jim, že se v těžké situaci nenacházejí sami, a dodat jim odvahu, aby nepropadali beznaději. Více než kdy jindy nám přijde důležité se neuzavírat, mluvit o problémech a ukazovat na ně," uvedla režisérka.

Protagonistou úvodního dílu bude přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady František Duška.

Další díly cyklu chtějí dát prostor matkám a otcům samoživitelům, studentům, lidem, kteří musí po několika letech ukončit své podnikání, a také těm, kterým na covid-19 zemřel někdo blízký. Důležitým tématem bude také díl o konspiračních teoriích, uvedli tvůrci dokumentárního cyklu.

Podle děkana fakulty není cílem dokumentu lovit senzace.

"Považujeme za důležité natočit příběhy lidí z těchto subkultur, aby jejich výpověď pomohla lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Důležité je samo sdílení příběhů - člověk si uvědomí, že v tom není sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokumenty přispějí také k zachycení důležitého společenského mezníku," uvedl děkan Peter Tavel.

Tvůrci snímku se v této souvislosti zároveň obracejí na veřejnost, která by se chtěla se svými příběhy zapojit do natáčení. Potřeba je k tomu stručně popsat, jak jim covid-19 zasáhl do života, a tyto podklady zaslat do poloviny dubna Janě Cohlové z Institutu sociálního zdraví CMTF UP na e-mailovou adresu jana.cohlova@oushi.upol.cz.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto UP

Štítky film, dokument, pandemie, koronavirus, Univerzita Palackého Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.