čtvrtek 13. května 2021 Servác

Muzeum umění má téměř 40 milionů na digitalizaci a zpřístupnění sbírek

Muzeum umění v Olomouci získalo 37,5 milionu korun z Norských fondů na digitalizaci svých sbírek, jejich zpřístupnění veřejnosti a edukativní využití. Digitalizací projde za tři roky přes 80 tisíc sbírkových předmětů. Nejprve je čeká konzervačně-restaurátorské ošetření.

Pro projekt nazvaný Nahráno - Otevřeno je pro muzeum klíčová spolupráce s Moravskou zemskou knihovnou v Brně, Knihovnou Akademie věd ČR a také Národním archivem v Reykjavíku.

"Zpřístupnění našich sbírek patří k prioritám, na nichž dlouhodobě pracujeme. Vydáváme sbírkové katalogy, umožnili jsme návštěvu stálých expozic zdarma a chystáme uživatelsky přívětivé webové stránky s nabídkou digitalizovaných uměleckých děl. V tomto našem úsilí je projekt z tzv. Norských fondů jedním z nejvýznamnějších," uvedl ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

Pod Muzeum umění spadá Arcidiecézní muzeum Olomouc, Arcidiecézní muzeum Kroměříž a Muzeum moderního umění Olomouc. Projekt pokrývá digitalizaci sbírky rukopisů, prvotisků, starých tisků, grafiky či hudebnin uložených v Arcibiskupském zámku v Kroměříži.

V olomouckém Muzeu moderního umění bude pokračovat činnost započatá již v minulých letech. "Odbornou i širokou veřejnost potěší zejména digitalizace podstatných částí podsbírek kresby, grafiky, fotografie a medailí," uvedla vedoucí sbírkového a dokumentačního oddělení Marta Perůtková.

Sbírky budou zveřejněny v digitální knihovně

Skenování se podle zástupců muzea týká zejména sbírek na papíře, které jsou velmi citlivé na podmínky uložení. "Extrémní citlivost papíru na působení světla omezuje také jejich vystavování. Digitalizace je tedy unikátní možností, jak tato díla zpřístupnit co nejširší veřejnosti," uvedl vedoucí odboru starého umění Miroslav Kindl.

Kvůli digitalizaci sbírkových předmětů a plánovaném ošetření zřídilo Muzeum umění dvě specializovaná restaurátorsko-konzervátorská pracoviště, zaměstnalo dva nové restaurátory, tři dokumentátory a dva skeneristy.

Muzeu umění pomůže digitalizační jednotku zprovoznit Moravská zemská knihovna v Brně, která zároveň zajistí zveřejnění sbírek v digitální knihovně. 

Muzeum umění Olomouc má nový vizuální styl, návrh vzešel ze soutěže

Muzeum umění Olomouc, které spravuje bohaté sbírky od starého po moderní umění, má nový jednotný vizuální styl. Vzešel z designérské soutěže, kterou měla na starosti společnost Czechdesign. Pod novým vizuálním stylem je podepsána trojice...

Muzeum spravuje přes 91 tisíc sbírkových předmětů malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užité umění a dokumentaci architektury. Po této stránce je třetí největší institucí svého druhu v České republice. Kromě toho muzeum spravuje dalších asi 105 tisíc sbírkových předmětů olomouckého arcibiskupství.

FOTO/VIDEO: Sochu Lupiče obléklo muzeum do antikovidového oblečku. Ten má dvojí význam

Muzem umění Olomouc dnes krátce po druhé hodině zahájilo oblékání sochy Lupiče do antikovidového obleku. Oblek má být jednak poctou pro všechny, kteří během krize pomáhají, zároveň ale bude sochu chránit před nepřízní počasí až do konce března....

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Muzeum umění

Štítky Muzeum umění, sbírky, digitalizace, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.