čtvrtek 13. května 2021 Servác

V Olomouci vzniká klub mladého diváka. Členům ukáže zákulisí divadla

V Olomouci vzniká klub mladého diváka s názvem Arter Olomouc. Pod jeho vznikem jsou podepsáni zástupci Moravského divadla Olomouc, studenti a další kulturní instituce. Členům klubu chtějí nabídnout zažít divadlo jiným způsobem nebo možnost setkat se s tvůrci inscenací a poznat divadelní zákulisí.

Myšlenka založit v Olomouci klub pro mladé diváky vzešla ze setkání ředitele Moravského divadla Olomouc Davida Gerneše se zástupcem vedoucího Katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého Martinem Bernátkem. Cílem je přilákat do divadel mladé publikum.

"Olomouc je univerzitní město a naše divadlo má zájem na tom, aby se studenti stali nedílnou součástí divácké obce. V předchozích letech jsme vytvořili speciální studentské předplatné a klub mladých diváků by mohl být další a věřím, že atraktivní cestou, jak dostat do hlediště více středoškoláků a vysokoškoláků," uvedl ředitel Moravského divadla Gerneš.

Tvůrci myšlenky se inspirovali podobnými kluby i v ostatních tuzemských městech. "Shodli jsme se na tom, že by stálo za to vytvořit v Olomouci podobnou komunitu, která už dobře funguje v Praze, Brně či Plzni. Na základě této myšlenky jsme na naší katedře uspořádali seminář, během něhož studenti vytvořili koncepci, jak by klub mohl vypadat a fungovat. Jsem rád, že vznik klubu přivítala všechna olomoucká divadla," doplnil Bernátek.

Klub, jehož název Arter vznikl spojením anglických slov art a theatre chce svým členům například zpřístupnit vybraný program olomouckých divadel za zvýhodněné vstupné. Nabídnout chce i rozhovory s tvůrci, workshopy či prohlídky divadelních zákulisí.

Členem klubu se přitom může stát každý ve věku 15 až 26 let, studium není podmínkou. Do příprav vzniku klubu se vedle Moravského divadla zapojily též další kulturní instituce v Olomouci jako Divadlo Tramtarie, Divadlo na cucky, Divadlo na Šantovce nebo Muzeum umění. Klub by se měl do budoucna rozšířit o další kulturní instituce a aktivity.

V souvislosti se vznikajícím klubem se vedení Moravského divadla rozhodlo uspořádat soutěž o podobu loga. Vyzývá především studenty, kteří by se tak sami mohli podílet na vizuální stránce, návrhy mohou zájemci poslat do 14. května na e-mail: sekretariat@mdol.cz nebo poštou na adresu Moravského divadla. 

Moravské divadlo na olomouckém výstavišti otevře venkovní scénu

Milovníci divadla se i přes koronavirus dočkají. Moravské divadlo chystá od konce května otevřít venkovní scénu na Výstavišti Flora v Olomouci. Členové souboru činohry, baletu a opery a operety na ní představí dosavadní inscenace i premiéry,...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČTK

Štítky divadlo, klub, mládež, kultura, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.