neděle 13. června 2021 Antonín

Muzeum umění připomene výročí 500 let od stvoření Madony s rouškou

Muzeum umění v Olomouci se rozhodlo připomenout prostřednictvím on-line výstavy, animovaného klipu a veřejné projekce slavný obraz malíře Sebastiana del Piomba Madona s rouškou, od jehož vzniku uplynulo 500 let. Dílo je součástí sbírek zdejšího Arcidiecézního muzea.

Do dílny věhlasného malíře se budou moci zájemci přenést díky řadě aktivit s názvem Projekt Piombo: Madona bez roušky, a to během května a června.

Projektu má vévodit nový animovaný klip Radima Ševčíka a lektorky Hany Lamatové. Cílem projektu je připomenout také unikátní sbírky Arcidiecézního muzea Olomouc, které zůstane po celý rok 2021 kvůli rekonstrukci uzavřené.

"Původně měli návštěvníci vidět klip přímo u malby ve stálé expozici, ale vzhledem k dlouhodobému uzavření Arcidiecézního muzea jsme se rozhodli zprostředkovat veřejnosti toto půvabné animované dílo netradiční, a snad i zajímavou cestou," uvedla lektorka Hana Lamatová, která je zároveň autorkou scénáře.

Klip, jemuž vizuální podobu vtiskl animátor Radim Ševčík, spatří diváci na on-line vernisáži 13. května, ale bude mít také open-air premiéru díky velké projekci na průčelí katedrály sv. Václava na Václavském náměstí během Olomoucké muzejní noci 18. června.

Piombův obraz představí muzeum veřejnosti i v komponované sérii programů. Na své si podle zástupců muzea mají přijít děti, dospělí, odborná i laická veřejnost.

Projekt tento týden otevřela doprovodná on-line výstava, muzeum plánuje setkání s Madonou bez roušky také prostřednictvím videoklipu včetně komentáře, který upozorní na zajímavé motivy a souvislosti s dílem spojené. Pracovníci muzea od poloviny května chystají pro děti pracovní listy z edukačního cyklu Muzeum z pokoje a na 27. května je v plánu přednáška Ladislava Daniela s názvem Umělec & člověk.

Olomoucká Madona s rouškou malíře Sebastiana del Piomba patří k nejcennějším pokladům italské renesance ve sbírkách Muzea umění, pod které Arcidiecézní muzeum v Olomouci spadá. Dílo je umístěno v Obrazárně olomouckých biskupů a arcibiskupů. Obraz, na kterém Panna Maria drží průsvitnou roušku nad spícím Ježíškem, který ke své tváři tiskne stehlíka, umělec vytvořil kolem roku 1520.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Muzeum umění

Štítky Muzeum umění, Madona s rouškou, výročí, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.