středa 28. července 2021 Viktor

Zámek v Čechách pod Kosířem získal nový obraz Mánesa a hraběte Tarouca

Nově nalezený obraz namalovaný mecenášem Josefa Mánesa či repliky šperků hraběnky Gizely Silva Tarouca nabídne letos svým návštěvníkům zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Správci památky se chystají rozšířit i filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových.

Hlavní novinkou letošní sezony bude podle kastelána zámku Romana Váni nově nalezený obraz z původního zámeckého vybavení zachycujícího psa ležícího na hrobě svého pána. Obraz z konce 19. století je zapůjčený od soukromého majitele.

"Podařilo se dohledat, že visel v pracovně hraběte Augusta Alexandera Silva Tarouca, mecenáše a hostitele malíře Josefa Mánesa. Autorem obrazu by měl být pan hrabě," uvedl kastelán. Podle kastelána se na obraze, který odkazuje na smrt staršího bratra hraběte, pravděpodobně podílel i samotný Mánes.

Na zámku návštěvníci spatří nově také repliku šperků hraběnky Gizely Silva Tarouca, které měla na svatbě. Zhotoveny byly významnou a tradiční českou sklářskou firmou Preciosa Jablonec. Hraběnku ve svatebních šatech s těmito šperky zachytil malíř Josef Mánes. Zámek už loni představil repliku jejich svatebních šatů.

Rozšiřovat by se měla i filmová expozice - letos by měly přibýt exponáty z filmu Obecná škola, významně by se měla rozšířit především příští rok, a to o exponáty z jejich chystaného filmu Betlémské světlo.

Zámek návštěvníkům nabídne individuální prohlídky 

Po více než půlroční vynucené přestávce se památka včera znovu otevřela veřejnosti. Na prohlídku po deseti zámeckých místnostech se mohou turisté vydat individuální formou.

"Rozhodli jsme se po dohodě s krajskou hygienickou stanicí pro individuální prohlídky zámku. Návštěvníci na prohlídce najdou informační tabule, dodržujeme tak pravidla hygieny a nemáme problém se skupinovými návštěvami. Všichni zaměstnanci zámku jsou testováni," uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, pod který zámek spadá.

"Je to kreativní řešení, jak vnitřní prostory zpřístupnit," doplnil krajský radní Jan Žůrek.

Pandemie, která ovlivnila na zámku sezonu již od loňského jara, se významně dotkla i návštěvnosti. Podle Holáska loni klesla na 40 procent, zhruba na 30 000 návštěvníků.

Správa zámku doufá, že po dnešním otevření se propad během nadcházející sezony podaří dohnat. Přispět by k tomu měla i řada plánovaných akcí včetně open-air koncertů a divadelních představení během tradičního Kulturního léta v zámeckém parku.

Do zámeckého parku se letos přesunou z vnitřních prostor například také strašidelné prohlídky či tradiční Empírový den. Vstupné se zvyšovat nebude. Zámek byl po dlouhodobé rekonstrukci otevřen v roce 2016.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Štítky zámek, obraz, Josef Mánes, Silva Tarouca, Čechy pod Kosířem

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.