neděle 13. června 2021 Antonín

Šumperk letos zrušil Slavnosti města. Kvůli epidemii koronaviru už podruhé

Obyvatelé Šumperka se i letos budou muset obejít bez tradičních Slavností města. Odehrávat se měly na začátku června, kdy každoročně lidem připomínají důležité datum v české historii, a to šumperský sněm z roku 1490. Do příprav slavností se sice zástupci města pustili již na začátku roku, kvůli přetrvávajícím koronavirovým opatřením je však muselo město zrušit.

Slavnosti zhatila pandemie koronaviru také loni. V minulých letech nabízely vždy třídenní program s divadelními představeními, hudebními vystoupeními, prezentacemi místních zájmových spolků a se dnem s historií a romantikou, zakončeným kostýmovaným průvodem městem, slavnostní ceremonií a ohňostrojem.

"Přestože jsme na přípravách slavností pracovali od začátku roku, v rozhodnou chvíli nebylo vůbec jisté, zda bude možné akce pro větší počet lidí pořádat. Ze známých důvodů se tak stejně jako v loňském roce i v tom letošním akce uskutečnit nemůže," uvedl vedoucí oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice Bohuslav Vondruška.

Slavnosti města Šumperka obvykle na začátku června připomínají zajímavou historickou událost v dějinách města, tzv. šumperský sněm. Ten se konal 4. června 1490, kdy se v prostorách šumperského zámku sešli zástupci Markrabství moravského a slezských knížectví, aby jednali o dalším osudu zemí Koruny české po smrti uherského krále Matyáše Korvína.

Zástupci šumperské radnice i přes zrušené slavnosti připravují podle mluvčí Soni Singerové aktivity, jež historickou událost šumperského sněmu připomenou. Akce se však posunou na později. Patřit mezi ně budou například Svatováclavské slavnosti spojené s Medovým dnem, které by se měly uskutečnit na konci září. Pořádat je chce radnice v sadech 1. máje.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Milan Dvořáček

Štítky Slavnosti města, historie, zábava, Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.