pondělí 20. září 2021 Oleg

Odborníci dokončili rozsáhlou opravu střechy a krovů Vlastivědného muzea

Odborníci dokončili rozsáhlou rekonstrukci krovů a střechy hlavní historické budovy Vlastivědného muzea v Olomouci, které sídlí v bývalém klášteře klarisek. Práce začaly v únoru před dvěma roky, opravy nijak nenarušily provoz. Rekonstrukce přišla na zhruba 32 milionů korun.

Rekonstrukce se týkala konstrukce všech střech hlavní historické budovy muzea včetně střešního pláště.

"Opraveny byly také vnější omítky, jednotlivé římsy, byl proveden nátěr fasády a restaurátorská obnova přináležejících kamenických a truhlářských prvků. Práce byly realizovány na severním křídle, západním křídle, východním křídle, pultové střeše přiléhající k bývalému kostelu sv. Kláry, dále na budově recepce a na již zmíněném bývalém kostele," uvedl mluvčí muzea Antonín Valenta.

Zástupci muzea již dříve uvedli, že opravy byly nutné kvůli rozsáhlému napadení krovů dřevokazným hmyzem i houbami. Krytina byla částečně vyměněna za novou pálenou bobrovku a částečně osazena původní očištěnou krytinou. Také část střechy krytá měděnou krytinou byla vyměněna za novou. Přibyly bezpečnostní prvky.

"Přestože se jednalo o technicky velice rozsáhlý a náročný zásah do střech historické budovy, tak se nám podařilo zajistit plný a ničím nenarušený provoz našeho muzea. Samozřejmě až na pandemii koronaviru, která nás citelně zasáhla," uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.

Klášter klarisek byl zrušen jako jeden z prvních

Klášter klarisek v Olomouci založila podle pověsti Kunhuta ze Žerotína ve 40. letech 13. století. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1298 z listiny krále Václava II, uvedli zástupci muzea. V polovině 18. století, kdy byl podle písemných pramenů klášter v havarijním stavu, začala jeho postupná a radikální barokní přestavba.

Na základě patentu císaře Josefa II. byl v roce 1782 klášter klarisek jako jeden z prvních v Olomouci zrušen a jeho budovy byly předány kněžskému semináři. Ten byl po dvou letech přestěhován na Klášterní Hradisko, v kostele sv. Kláry našla proto útočiště univerzitní knihovna.

V roce 1907 bylo do kostela na místo knihovny přestěhováno Muzeum arcivévody Ferdinanda se svými přírodovědnými a egyptskými sbírkami. Od roku 1951 slouží komplex bývalého kláštera klarisek jako sídlo Vlastivědného muzea v Olomouci, uvádí muzeum na svých stránkách www.vmo.cz.

Na výstavě korunovačních klenotů nechybí ani slavná soška Pražského Jezulátka

Pomyslným zlatým hřebem podzimu měla být pro Vlastivědné muzeum v Olomouci výstava České korunovační klenoty na dosah a 22 korunovaných panovníků. Sbírka zahrnuje kompletní soubor mistrovských replik českých korunovačních klenotů z dílny Jiřího...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto VMO

Štítky střecha, rekonstrukce, Vlastivědné muzeum, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.