neděle 26. září 2021 Andrea

V Olomouci dnes začíná největší výstavní projekt Muzea umění Trienále/SEFO 2021

V Olomouci dnes začíná největší letošní projekt Muzea umění Olomouc, přehlídka současného středoevropského umění Trienále/SEFO 2021. Desítky umělců z tuzemska a Polska, Maďarska, Slovenska, Rakouska či Slovinska budou ve městě prezentovat svá díla. Konat se budou workshopy, koncerty, divadelní představení, happeningy a přednášky.

"Jde o nejvýznamnější výstavní projekt Muzea umění v letošním roce. Trienále plně navazuje a rozvíjí dlouholeté snahy a myšlenku našeho muzea, jde o mapování a představování kultury středoevropského prostoru, rozvíjí a aktualizuje tak zásadním způsobem projekt Středoevropského fóra," uvedl ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

Olomoučané či návštěvníci města podle Zatloukala výstavní projekt nepřehlédnou, překročí totiž zdi muzea. "Spojili jsme se s dalšími kulturními akcemi, institucemi, otevřeme pro veřejnost proluku určenou pro stavbu Středoevropského fóra a vstoupíme také do ulic," doplnil ředitel muzea.

Hlavní výstava má název Universum. Svůj pohled na něj přináší tři desítky umělců, kteří vystavují přímo v expozici muzea moderního umění. "Universum chápeme jako celek, ve kterém vědomě žijeme, který záměrně organizujeme, abychom se v něm neztratili - ztělesňuje je právě muzeum. To, co nás zajímá, je způsob utváření a vyhodnocování lidské zkušenosti, její formulace v uměleckém díle a sdílení," uvedla hlavní kurátorka trienále Barbora Kundračíková. Výstavní projekt má tři roviny, Muzeum umění, město Olomouc a střední Evropa.

K výstavě vyjde více než stostránkový průvodce

Každý z více než třiceti autorů přináší zároveň i vlastní příběh. Představí se například český výtvarník a spisovatel Pavel Büchler, Anna Witt z Rakouska i jedna z hlavních osobností trienále, průkopník počítačového umění Polsku Jan Pamuła.

"Každé trienále by měla zaštítit jedna významná osobnost působící v regionu střední Evropy. V tomto úvodním ročníku je to právě Jan Pamuła, jehož dílu věnujeme samostatný výstavní projekt a navíc vydáme rozsáhlou autorovu monografii," uvedl kurátor jeho výstavy Ladislav Daněk.

"Srdečně děkuji Muzeu umění, které se již stalo v Polsku mýtickým zjevem, takovou legendou. Na čtvrteční vernisáž přijede mnoho lidí z Polska a ponesou tu informaci dál do světa," řekl Pamuła.

Kromě domácích aktivit expanduje v září program i do institucí v Budapešti, v Košicích či do Krakova. Provází jej i bohatý doprovodný program, který začíná v pátek hudebním workshopem Vidět hudbou na schodech Michalského výpadu.

K výstavě vyjde také více než stostránkový průvodce, také Jan Pamuła se dočká podrobné monografie. Veškeré informace o výstavním projektu a programu najdou zájemci na stránkách Trienále.

Expozici Století relativity v Muzeu umění doplnil zvláštní obraz Petera Angermanna

Stálou expozici Muzea umění v Olomouci s názvem Století relativity doplnil podivuhodný obraz s názvem Autoportrét jako Kleinova láhev od významného německého malíře Petera Angermanna. Dílo člena někdejší legendární skupiny Normal a emeritního...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Muzeum umění

Štítky Muzeum umění, Trienále, SEFO, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.