neděle 26. září 2021 Andrea

Památky Olomouckého kraje pomohou hodonínské galerii poničené tornádem

Návštěvou muzeí či historických památek mohou lidé v Olomouckém kraji přispět k obnově tornádem poškozené jižní Moravy. Výtěžek z akce nazvané Památky památkám pomůže poničené galerii v Hodoníně.

Charitativní akce je iniciativou Olomouckého kraje. Veškeré vstupné, které o víkendu 31. července až 1. srpna vyberou krajské příspěvkové organizace zamíří na pomoc do Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Mezi zapojené památky patří například hrad Helfštýn, zámek Čechy pod Kosířem či olomoucké vlastivědné muzeum.

„Odhadujeme, že se bude jednat o částku v řádech statisíců korun. Chci poděkovat všem lidem, kteří poslední červencový víkend naše příspěvkové organizace navštíví, a pomohou tak lidem, které postihla nevídaná přírodní katastrofa,“ řekl radní Olomouckého kraje pro kulturu Jan Žůrek (Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj).

Nejde o jedinou pomoc, kterou hejtmanství do sousedního kraje pošle. Přímo z rozpočtu zamíří do nejvíce postižených obcí finanční dar v celkové výši 400 tisíc korun. Kraj také vypomáhal zprostředkovat dar z pily Javořice, která na jih Moravy zaslala nedostatkové stavební řezivo v hodnotě téměř milion korun.

Vlna solidarity s jihem Moravy postiženým katastrofální přírodní pohromou se zvedla v Olomouckém kraji. Města, obce a obyvatelé regionu pořádají sbírky, záchranáři posílají na jih své lidi a o pomoci jedná například také hejtmanství.

„Olomoucký kraj na místě nasadil také svoje hasiče a záchranáře. Jedná se o celý balíček pomoci, který jsme našim sousedům poskytli,“ dodal Josef Suchánek (Piráti a STAN), hejtman Olomouckého kraje.

Do akce se zapojí:
Vlastivědné muzeum v Olomouci
Muzeum Komenského v Přerově
Vlastivědné muzeum Jesenicka
Muzeum a galerie v Prostějově
Vlastivědné muzeum v Šumperku
Muzeum Zábřeh
Muzeum Mohelnice
Památník Adolfa Kašpara v Lošticích
Lovecko-lesnické muzeum v Úsově
Rodný dům Petra Bezruče v Kostelci na Hané
Muzeum Vincenze Priessnitze v Jeseníku
Zámek Čechy pod Kosířem
Arboretum Bílá Lhota
Hrad Helfštýn
Hvězdárna Prostějov

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Muzeum Komenského v Přerově

Štítky Turistika, památky, muzeum, výlet, tornádo, pomoc, charita

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.