neděle 26. září 2021 Andrea

Hanácký Jeruzalém připravuje mobilního průvodce po židovských stopách v Prostějově

Prostějovský spolek Hanácký Jeruzalém připravuje mobilního průvodce po židovské historii města. Na projekt Zmizelý a znovunalezený Prostějov židovský spolek získal grant ve výši 75 tisíc korun. Průvodce představí desítku zastavení v obou částech někdejšího židovského ghetta a skončí na starém židovském hřbitově poblíž centra.

Spolek obsadil druhé místo v grantové výzvě Objevujeme Česko. "Máme z toho nesmírnou radost. Projekt umožní poznat zapomenutou a bohužel stále zbytečně opomíjenou stránku historie města Prostějova. Ta je přitom bohatá a zajímavá nejen pro občany Prostějova, ale i pro návštěvníky. Věříme, že obohatí i současnost,“ řekl předseda spolku Michal Šmucr

Trasa mobilního průvodce s desítkou zastavení povede oběma částmi někdejšího židovského ghetta a skončí na starém židovském hřbitově poblíž centra. Prostějov je vzhledem k tomu, že zde byla druhá nejpočetnější židovská komunita na Moravě, nazýván jako Hanácký Jeruzalém.

"V 19. a 20. století došlo k obrovskému rozkvětu města, vznikaly hodnotné stavby a výstavní budovy včetně Tempu, nové synagogy, vystavěné v secesním stylu. Holocaust prostějovskou židovskou komunitu téměř zcela zahubil. Z více než 1200 obyvatel židovského původu se zpět do města vrátila stovka a ani ti zde většinou nezůstali. Nikdo je tu totiž nečekal," popsala tragický osud bývalých obyvatel Prostějova členka spolku Jana Gáborová.

Židovské ghetto vedení města postupně zbouralo, dnes z něj zbylo pouze torzo, povrch starého židovského hřbitova byl zničen. Nová synagoga se změnila v kostel. 

"Přesto se díky dobovým fotografiím a částečně díky skutečně zachovaným budovám podařilo židovské stopy a jejich příběhy znovu objevit," dodala Gáborová.

Mobilní turistický průvodce by spolek chtěl obyvatelům a návštěvníkům města nabídnou již od příští turistické sezóny.

Spolek Hanácký Jeruzalém vyzvedl vzácný několikatunový náhrobek ze zahrady na Plumlově

Vzácný třítunový náhrobek, který několik let ležel na zahradě v chatové oblasti na Plumlovské přehradě u Prostějova, dnes spolek Hanácký Jeruzalém převezl na nový židovský hřbitov do Prostějova. Převoz byl kvůli nepřístupnému terénu velmi...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hanácký Jeruzalém

Štítky Hanácký Jeruzalém, historie, památky, mobilní průvodce, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.