úterý 26. října 2021 Erik

Tovačovem prošly stovky krojovaných Hanáků, kteří se sjeli na festival

Pestrobarevný průvod bezmála pěti stovek krojovaných Hanáků a Hanaček dnes prošel ulicemi Tovačova na Přerovsku, který hostil 12. ročník folklorního festivalu Setkání Hanáků. Do Tovačova se sjeli členové národopisných tanečních a hudebních souborů z různých koutů Hané i vzdálenějších míst Česka, kteří udržují kulturní odkaz svých hanáckých předků.

Přehlídka hanácké hudby a tance byla dnes ráno zahájena bohoslužbou v tovačovském kostele sv. Václava. Zástupci Tovačova poté v centru města předali domácímu folklornímu souboru Hatě hodové právo a téměř 500 krojovaných Hanáků vyrazilo do ulic města.

Krátce před polednem byla na pódiu v Zámecké zahradě zahájena folklorní přehlídka, na které se vystřídaly desítky souborů. "Na dvou scénách se postupně představily taneční soubory a muziky, včetně Hanáků z Prahy, Postřelmova, Prostějova, Kralic na Hané, Litovle, Kostelce na Hané, Velké Bystřice nebo Štětovic," uvedla Hana Pospíšilíková z Hanáckého folklorního spolku, který Setkání Hanáků pořádá.

Součástí letošního Setkání Hanáků byla také výuka hanáckých tanců pro veřejnost, slavnostní uvedení nové knižní publikace Hanácký lidový oděv či projekce dokumentů o osobnostech, zvykosloví a souborech na Hané. Lidé mohli do Tovačova přijet parním vlakem, připraveny byly prohlídky zámku a Spanilé věže i vystoupení Souboru lidových písní a tanců Ostravica z Lašska.

Setkání Hanáků uspořádal Hanácký folklorní spolek za podpory Olomouckého kraje a města Tovačov. Festival hanáckých tradic se v předchozích letech konal ve Velké Bystřici, Doloplazech, Prostějově, Zábřehu, Olomouci, Čechách pod Kosířem a Přerově.

Oslavy folkloru se přesouvají na lepší časy. Hanáci slibují brzké setkání

Dnešní plánované Setkání Hanáků na olomouckém Horním a Dolním náměstí se z důvodu vládních opatření proti šíření koronaviru nekoná. Pořadatelé akce, která se měla konat za podpory Olomouckého kraje, hledají k oslavám hanáckého folkloru nejbližší...

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Město Tovačov

Štítky Hanák, folklor, festival, Tovačov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.