pondělí 18. října 2021 Lukáš

Den architektury představí jedinečné cesty i místa. Láká i na Hanáckou střelu

Festival Den architektury se rozběhl od začátku října v osmi desítkách měst po celé České republice i na Slovensku. Do bohatého programu se zapojují města v Olomouckém kraji. Letošní ročník připomene také osobnost architekta Jana Kotěry, který navrhl secesní Národní dům v Prostějově.

Festival několika set akcí v osmi desítkách měst po celé republice i na Slovensku probíhá od 1. do 7. října. V regionu láká na zajímavé pohledy do minulosti i na současnost architektury, a to nejen v Olomouci. Jedinečné projekty a místa představí také Jeseník, Přerov, Prostějov či Šumperk.

Spolek Za krásnou Olomouc připravil na sobotní odpoledne vyhlašení šestého ročníku ceny Rudolfa Eitelbergera, kterou uděluje za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci a Olomouckém kraji.

Nedělní program pak přinese možnost vyjížďky olomouckou lokálkou, zvanou Hanácká střela. S iniciátorem záchrany nádraží v Náměšti na Hané Martinem Kašparem získají zájemci poznatky o železniční trati s cukrovarnickou tradicí.

Festival připomene ale i vznik moderní architektury u nás, která je spojena s osobností architekta Jana Kotěry a jeho odkazem pro českou architekturu. Kotěrovy stavby i realizace jeho žáků a následovníků představí festival u příležitosti 150. výročí jeho narození v celorepublikovém měřítku.

Jednou z význačných budov architekta Jana Kotěry je i Národní dům v Prostějově. Secesní stavbu na Vojáčkově náměstí si budou moct lidé prohlédnout od sobotních 9 hodin. Na místě budou připraveny také informační panely a promítání fotografií z nedávné rekonstrukce této monumentální kulturní památky.

„Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová.

Během festivalu se také pod názvem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov. Současně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura.

Rejnok rozsvítí prostor nad řekou. Most dostane slavnostní osvětlení za dva miliony

Druhá část konstrukce Rejnoka, jak se přezdívá mostu na Masarykově třídě, se brzy nasune nad řeku Moravu v Olomouci. Po roce a půl prací se výstavba blíží do závěrečné fáze. Most podle návrhu uznávaného architekta Antonína Nováka ozvláštní také...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Prostějov

Štítky Architektura, prohlídky, kultura, akce, Olomouc, Prostějov, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.