pondělí 18. října 2021 Lukáš

Po patnácti letech výtvarník vydal další knihu o prostějovských hostincích. Jsou v ní stovky dobových fotografií

Na dračku jde v Prostějově pokračování veleúspěšné knihy o prostějovských hostincích a spolkových domech. Tentokrát autor, prostějovský výtvarník a umělec Tomáš Vincenec, představuje místní restaurace, hostince, hospůdky a putyky na stovkách dobových fotografií.

První výpravnou publikaci s názvem Místopis prostějovských hostinců a spolkových domů vydal Tomáš Vincenec před více jak patnácti lety. Vzápětí natočil procházku po prostějovských zákoutích spojených se zlatavým mokem s hercem Ladislavem Županičem. Kniha i film sklidily nebývalý úspěch. Na něj nyní navazuje publikace Prostějovské hostince v historických fotografiích.

"Když jsem dal dohromady první knížku a film, tak jsem zjistil, že mám strašné spousty fotek, tiskoviny a další materiál. Od té doby jsme si hrál s myšlenkou, že udělám druhý díl knihy jako pokračování. První díl byl o kresbách, druhý je hlavně o fotografiích," popisuje výtvarník.

Příprava knihy vzala delší čas, protože Vincenec mezitím pracoval na dalších publikacích nebo filmech věnovaných například prostějovské architektuře nebo historii zdejšího sportu. 

"Původně jsem chtěl druhý díl dělat jako svou dvacátou publikaci, to se bohužel nepodařilo, protože mezitím se do toho dostala další knížka. Takže má pořadové číslo dvacet jedna. Kniha měla vyjít už loni, ale zhatila to pandemie. Letos, díky za to, se k mému překvapení dokonce podařilo sehnat ještě více prostředků, a kniha tak mohla konečně vyjít," vysvětluje Vincenec.

Legendární číšníci a zaniklé hostince

Přípravy zabraly stovky hodin práce. "Chtěl jsem zpracovat veškeré podklady, které jsme k filmu a k prvnímu dílu knihy nashromáždili, a celé téma uzavřít knihou fotografií a artefaktů, jak je přineslo dvacáté století. Publikace je výběrem toho nejlepšího, co se nám podařilo sehnat. Stejně jako předchozí kniha však ani tato není encyklopedickým přehledem, protože ne vše se podařilo vypátrat," říká Vincenec.

V knize jsou stovky historických fotografií z let 1900 až 1990, dobové jídelní lístky, pohlednice, reklamy, letáčky. Publikace vzpomíná a představuje legendární číšníky, personál nebo dávno zaniklé vyhlášené hostince. Vincenec přiznává, že pátrání po skrytých stránkách historie je jeho celoživotní láskou.

Jeden z jeho filmů měl například název Nenápadný půvab prostějovské industrie. "Miluji historii, staré budovy a zákoutí. Hledám krásu v opuštěnosti," přibližuje prostějovský výtvarník.

Publikace jde na dračku

Nápad zaznamenat historii prostějovských hostinců přitom vznikl kde jinde, než v hospůdce. "Seděli jsme s jedním kamarádem v hospůdce. Já jsme tehdy dělal takovou srandovní knížku Honzíkova cesta, což byly ilustrované přeblebty našeho kamaráda. Tak jsem si říkal, že udělám brožovanou knížečku, kde nakreslím všechny hospody, do kterých jsme tehdy chodili. Nakonec to přerostlo do knihy, kde je 150 ilustrací prostějovských hospod," usmívá se kumštýř.

Na prvním dílu knihy ovšem pracoval pět let. Například jen jedna perokresba vzala dva dny. "Byla to krásná práce. Mezitím jsem také sháněl informace a shromáždil spoustu materiálu, který se nyní zúročil," vysvětluje Vincenec.

Ohlas nové knihy je obrovský a publikace jde na dračku. "Když jsem ji přivezl z tiskárny, říkal jsem si, že se kruh okolo hospod uzavřel. Už není co dodat. V Prostějově je téma vyčerpané. Asi po čtrnácti dnech jsme však s kamarádem začali uvažovat o tom, že uděláme knížku o prostějovském akciovém pivovaru. Líbí se mi jeho novogotická budova, takže bychom rádi někdejší slávu prostějovského pivovarnictví zaznamenali," směje se autor.

Město vydává novou publikaci Historický atlas Olomoucka

Vychází nová unikátní publikace s názvem Historický atlas Olomoucka. Kniha s podnázvem Olomoucko na historických mapách obohatí nabídku regionální literatury. Knihu vydává město Olomouce a nabízí nejen jedinečný obsah, ale i neobvykle velký formát.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šverdík

Štítky hostinec, hospoda, fotografie, historie, Tomáš Vincenec, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.