pondělí 18. října 2021 Lukáš

V Olomouci dnes začíná festival Dny židovské kultury. Letos se zaměří na téma košer

Cyklus fotografií Jindřicha Buxbauma, sérii divadelních představení, filmové projekce ale i ochutnávku tradičních pokrmů gefilte fiš a šoulet nabídne návštěvníkům letošní ročník Dnů židovské kultury Olomouc. Jeho nosným tématem je tentokrát košer. Festival se v Olomouci koná ode dneška v příštích deseti dnech.

"Festival každoročně sleduje nějaké téma, kolem kterého kroužíme v různých uměleckých žánrech. Divák tak může zažít jak divadlo, tak koncertní vystoupení, různá autorská a scénická čtení a výstavy. Doprovází je také přednášky a besedy," uvedl organizátor festivalu Alexandr Jeništa.

"Festival po celá léta budujeme s nadějí, že židovská minulost a přítomnost je důležitou součástí našeho města. Snažíme se ji tak přibližovat divákům ve všech možných odstínech a spektrech, které to židovství v sobě nese, které je nesmírně inspirativní jak z hlediska duchovního, tak kulturně-historického," doplnil pořadatel.

Přehlídku otevře dnes v Uměleckém centru UP výstava fotografií Jindřicha Buxbauma s názvem Sedmero požehnání zachycující setkání Židů nejrůznějších směrů u hrobů sedmi významných učenců, rabínů a cadiků při příležitosti tzv. járcajtů (výročí smrti), na kterou naváže scénické čtení ze stejnojmenné fotografické knihy. 

O den později program nabídne přednášku dvou rabínu na téma kašrut v České republice, ve světě a v Izraeli, v duelu se představí Menaše Kliment z Brna a Eiran Davies z Londýna.

Festival nabídne i filmovou sekci

Festival divákům nabídne také scénické čtení, koncert skupiny Mi Martef, ale i workshop v pečení chaly, speciálního chleba, který aškenázští a sefardští Židé pečou na sváteční a šabatové hostiny.

Festival provází i filmová sekce - diváci se mohou těšit na film Košer pláž o pláži v Tel Avivu. "Jde o dokument o speciální pláži pro ženy z ortodoxních židovských skupin, která splňuje košer pravidla. Je to spíše kritický pohled na patriarchální náboženskou společnost," popsal Jeništa. 

Chybět nebude také snímek Lámání chleba, který nabízí pohled na jídlo, v judaismu svázané košer pravidly. Třetím snímkem je film Ušpizin (Hosté), ve kterém je hlavní postavou Moshe, jenž konvertoval k ortodoxní víře.

Malý stvořitel získal cenu divadelní kritiky

Od pátku do neděle příštího týdne se přehlídka protne s festivalem Divadelní Flora a v programu nabídne vystoupení Divadelního spolku JEDL s představením Malý stvořitel v hlavní roli s Karlem Dobrým. Představení získalo v roce 2020 Cenu divadelní kritiky za nejlepší mužský herecký výkon. "Jde o velmi expresivní inscenaci o životě a díle Franze Kafky," dodal Jeništa.

Festival poté završí autorské čtení vrchního zemského rabína Karola Sidona jeho nového překladu nejčastěji citovaného výkladu Tóry. Uskuteční se v divadelním sále Konviktu. Více informací je na stránkách Muzea umění.

Ředitelé Muzea umění Olomouc, otec a syn Zatloukalovi, dostali Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Za celoživotní podporu umění obdrželi na den svatého Václava Pavel a Ondřej Zatloukalovi, ředitelé Muzea umění Olomouc, Stříbrnou pamětní medaili předsedy Senátu ČR. Oba řídili muzeum v jiné době, ale v kritickém období. V minulosti mělo muzeum...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Muzeum umění Olomouc

Štítky kultura, židé, festival, košer, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.