středa 1. prosince 2021 Iva

Architekta Bergera, který se zapsal do podoby Šumperka, představuje nová publikace

Vlastivědné muzeum v Šumperku vydalo knihu o vídeňském architektu Georgi Bergerovi, který se nesmazatelně podepsal na architektonické podobě města. Publikace mapující život a dílo architekta nese název Architekt Georg Berger: Šumperský sen.

Kniha navazuje na stejnojmennou výstavu, která byla otevřená letos v květnu a zaměřila se hlavně na podrobné zmapování Bergerových realizací v Šumperku.

Vídeňský architekt Georg Berger žil v letech 1856 až 1930. "V prvních třech desetiletích 20. století v Šumperku si u objednavatelů německé národnosti získal tak dobré jméno, že ve tváři zdejší architektury zanechal otisk, který šumperským ulicím do značné míry dodal charakter, jaký známe dnes. Čtenáři se mohou těšit na řadu zcela nových informací či dosud nepublikovaných historických fotografií a architektonických kreseb," uvedla mluvčí muzea Eva Šebestíková.

Autorkou monografie je historička umění Kristina Lipenská. Čtenáře autorka seznamuje i s Bergerovými mimošumperskými ranými zakázkami, hlavní část knihy je však soustředěna na stopy, které architekt zanechal v Šumperku a okolí.

"Po představení reprezentativních veřejných staveb, kam vedle Německého spolkového domu a radnice patří také zakázky pro německý evangelický sbor, je pozornost věnována bytovým a obchodním domům, vinárně v centru města i předměstskému hotelu," uvedla Lipenská.

Nejvýznamnější stopou je budova radnice

Pozornost věnovala také jeho stavbám vil. Orientaci ve dvou desítkách objektů, které Berger pro Šumperk navrhl, usnadňuje čtenářům vložený plán města s čísly staveb zmiňovaných na stránkách knihy.

Jednou z nejvýraznějších stop architekta Bergera nese v centru města budova radnice, která byla postavena v letech 1909 až 1911 ve stylu saské neorenesance s prvky secese. Stojí uprostřed historického náměstí, na původním místě gotické a renesančně upravované radnice, připomínané již v 15. století.

Radnice se stavěla podle návrhu Bergera a architekta Ludwiga Schöna, slavnostně byla otevřena 9. září 1911. Budova prošla v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí za více než 60 milionů korun. Právě pamětní předměty vytvořené k příležitosti otevření novostavby šumperské radnice se staly nejcennějšími exponáty výstavy o architektu Bergerovi v prostorách muzea, která se otevřela mezi letos v květnu mezi prvními po covidové nucené pauze.

Blues Alive oznámil další zahraniční hvězdy. Přijede i bývalý bubeník Boba Dylana

Mezinárodní festival bluesové hudby Blues Alive v Šumperku zveřejnil další světové hudebníky, které bude přehlídka letos v listopadu hostit. Do Šumperka přijede jedna z klíčových kapel chicagského blues posledních více než 30 let Lil´ Ed & The...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Šumperk

Štítky architekt, Berger, kniha, muzeum, Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.