neděle 5. prosince 2021 Jitka

Noc divadel nabídne v Olomouci netradiční výlet městem, besedy i film

Už od sobotního dopoledne navzdory svému názvu odstartuje také v Olomouci akce Noc divadel. Kulturního svátku se v České republice účastní více než padesát institucí, svůj program připravilo také Moravské divadlo Olomouc. To nabídne originální procházku městem i besedy nazvané minulost, současnost a budoucnost.

Ateliér při Moravském divadle Olomouc připravil na 20. listopadu pro zájemce Divadelní procházku aneb Audiowalk. „Zhruba hodinová procházka startuje před budovou divadla na Horním náměstí a má celkem deset zastávek. Na každé z ní se účastníci procházky dozví zajímavosti o některé z uměleckých osobností spjaté s Olomoucí. Procházka probíhá bez přítomnosti průvodce, kterého nahradí zvukové soubory namluvené členy olomoucké činohry. Zájemci se tak mohou procházet vlastním tempem a strávit na zastávkách tolik času, kolik je jim libo,“ popsala vedoucí ateliéru Jana Posníková.

Pro absolvování procházky je třeba mít s sebou chytrý telefon s možností připojení na internet. Součástí elektronické vstupenky bude odkaz s mapou a audio soubory. Vstupenky jsou již v prodeji na webu Moravského divadla, soubory bude možné stáhnout až v den konání akce.

Odpoledne a večer bude program pokračovat ve foyeru Moravského divadla.  V 16 hodin začne projekce dokumentu Divadlo na Horním náměstí, který u příležitosti 100. výročí českého divadla v Olomouci natočila nezisková organizace Paměť národa Střední Morava.

Besedy přiblíží minulost, současnost i budoucnost divadla

Od 17 hodin pak členka činohry Ivana Plíhalová povede besedu se svými někdejšími kolegyněmi z divadla – Ludmilou Machytkovou ze souboru opery a operety, Hanou Frankovou z činohry a Danou Krajevskou ze souboru baletu.

Povídání se současnými členy uměleckých souborů začne v 18 hodin, pozvání přijali za činohru Michaela Doleželová, dále sólistka opery a operety Barbora Řeřichová a baletní sólisté Sawa Shiratsuki a Sergio Méndez Romero.

Hrad Helfštýn letos přivítal 100 tisíc návštěvníků, po třinácti letech

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku letos po 13 letech pokořil hranici 100 tisíc návštěvníků. Jubilejní návštěvník zavítal za brány hradu dnes dopoledne. Na obrovském zájmu se podepsala především rozsáhlá rekonstrukce renesančního paláce, která...

Budoucnosti divadla se pak bude věnovat závěrečná z trojice besed, která začne v 19 hodin. „Protože téma letošní Noci divadel navazuje na téma té loňské, které znělo Udr-život-elnost, rozhodli jsme se hovořit nejen o minulosti a současnosti našeho divadla, ale také o tom, kam směřuje z hlediska enviromentálního, ekonomického a společenského,“ přiblížil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Vstup na projekci dokumentu a besedy je volný, kapacita návštěvníků ve foyeru je omezená na 60 osob. Až do pátku 19. listopadu bude možné vyzvednout si v pokladně divadla místenky na projekci dokumentu i na jednotlivé besedy. Jedna osoba si může vyzvednout maximálně dvě místenky na jednu akci (projekce – beseda o historii – beseda o současnosti – beseda o budoucnosti divadla).

Divadlo nabízí i možnost telefonické rezervace místenek, vstup na akce je podmíněný dodržením platných protiepidemických opatření.

Olomoucké Divadlo Tramtarie přežilo covid, neví však, jak zvládne dobu po něm. Diváci se zatím nevracejí

Olomoucké Divadlo Tramtarie úspěšně zvládlo covid, ale netuší, zda přežije i dobu po něm. Od konce léta už hraje na své domovské scéně v Olomouci, diváci se ovšem vracejí jen velmi pomalu. Pokud se tento trend nepodaří změnit, nezávislé divadlo,...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Daniel Schulz, Moravské divadlo Olomouc

Štítky Kultura, divadlo, Noc divadel, Moravské divadlo Olomouc, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.