neděle 5. prosince 2021 Jitka

Zdíkův palác v Olomouci obsadili filmaři, natáčejí dokument o biskupovi

Jednu z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, Zdíkův palác v Olomouci obsadili filmaři. Režisér Theodor Mojžíš zde natáčí dokument s názvem Olomoucký biskup uprostřed Evropy, který zachycuje jednu z největších osobností českých zemí první poloviny 12. století, olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka.

"Myšlenka na tento dokument vznikla už před zhruba 12 lety, kdy jsme v Muzeu umění Olomouc uspořádali velkou výstavu o biskupu Zdíkovi. Problémem je, že skutečně hmatatelného materiálu o této osobnosti je velmi málo. Nynější stavební úpravy románského paláce však nabízejí možnost dostat se doslova pod povrch až do doby vzdálené tisíc let. Jsme tedy velmi rádi, že se Theodor Mojžíš této příležitosti chopil," uvedl ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

Koprodukční snímek České televize a společnosti Video Theo bude štáb natáčet a stříhat po celý příští rok, a pokud vše půjde podle plánu, odvysílá jeho premiéru Česká televize na jaře roku 2023. "Průvodcem hodinového dokumentu bude herec Jaroslav Plesl, který zde bude vystupovat sám za sebe. Jako člověk, který má rád historii, i jako pátrač po osudu Jindřicha Zdíka," uvedl režisér Theodor Mojžíš, který před dvěma lety uvedl ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc hrané dokumentární drama Barokní velmož o olomouckém biskupovi Karlu z Lichtensteinu-Castelcorna.

Rekonstrukce přijde na 50 milionů korun

Dlouho plánovaná rekonstrukce biskupského paláce začala letos v únoru. Rekonstrukce podle návrhu architekta Jana Šépky potrvá nejméně do května příštího roku a vyjde zhruba na 50 milionů korun. 

Arcidiecézní muzeum Olomouc, které tvoří na Václavském náměstí s palácem jeden turisticky atraktivní celek, tak bude více než rok uzavřeno. Stavební úpravy návštěvníkům zpřístupní i dosud uzavřená místa.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Jindřich Zdík (asi 1083 až 1150), jedna z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století, který je pokládán za syna kronikáře Kosmy. Olomouckým biskupem byl jmenován v březnu roku 1126.

Experti sestavili podobu jednoho z nejstarších kostelů v Olomouci

Archeologům z Olomouce se podařilo sestavit vizualizaci olomouckého kostela sv. Petra, který byl zbořen v roce 1792. Stál na nádvoří dnešního děkanátu Filozofické fakulty Univerzity Palackého a byl nejstarším olomouckým kostelem zmiňovaným v...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Muzeum umění

Štítky film, biskup, Jindřich Zdík, Zdíkův palác, Theodor Mojžíš, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.