sobota 28. května 2022 Vilém

Vánoce v duchu modrotisku. Vlastivědné muzeum připravilo výstavu nadčasové výtvarné techniky

Do vánoční atmosféry se naladilo výzdobou nejen centrum hanácké metropole, ale také Vlastivědné muzeum Olomouc. Jedním z hlavních bodů programu pro adventní období je výstava nazvaná Modrobílé Vánoce, která přibližuje starodávnou techniku modrotisku. Svou tvorbu představí výtvarnice Antonie Dostálková.

Výstava k modrotisku se věnuje starému tradičnímu řemeslu, které bylo v roce 2018 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Expozice představuje bytové doplňky, které v současnosti mohou inspirovat dětské pokoje, herny, školní třídy a podobně.  Probíhat bude v Handkeho sále v přízemí hlavní budovy muzea na náměstí Republiky.  

„Nová výstava vlastivědného muzea spojuje dvě krásná témata – Vánoce a modrotisk. Tato technika tisku je velmi stará, ale zároveň i nadčasová. A inspirující, o čemž se jistě přesvědčí všichni lidé, kteří do muzea zamíří,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Když jde o modrotisk, většina lidí si vybaví textilní součásti jako ženské zástěry, šátek či povlečení na peřiny. Na autorské výstavě Antonie Dostálkové, výtvarnice původem ze Starého Města u Uherského Hradiště, je tomu poněkud jinak. Se svými originálními návrhy vytváří Antonie Dostálková textilní předměty, které naleznou využití hlavně v bytovém designu.

Autorka spolupracuje s dílnou Jochových ve Strážnici, což je jedna ze dvou rodinných dílen na jižní Moravě, která se může pyšnit titulem Nositelé tradice lidových řemesel. Modrotisk se v posledních letech dostává opět do módy a nabývá na popularitě. Historie starého řemesla barvení plátna sahá až do Číny druhého tisíciletí před naším letopočtem.

Udělejme si čas na společné chvíle v rodinách, vyzval na začátku adventu arcibiskup Graubner

Dnes o první adventní neděli se při bohoslužbách četl pastýřský list olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. Vyzývá v něm, aby se lidé v předvánočním čase soustředili na své nejbližší a udělali si čas na setkání v rodinách. Varuje zároveň před...

„Samotná výstava je volně koncipována do určitých celků vytvářejících vlastní světy. Ve zde prezentované tvorbě jsou zastoupeny tolik oblíbené pohádky, lidové zvyky a roční cyklus, tedy formace, které patří dětem i dospělým a ke kterým se kdykoli podle potřeby a nálady obracíme, a z nichž se stále můžeme učit. Pohádkový svět je zde velmi barvitě zobrazen prostřednictvím trojrozměrných maňásků - broučků, chaloupek a pařezů, jakoby připomínaly známou knihu Jana Karafiáta a poukazovaly na důležitost rodinných vztahů a teplo domova, sdílené hlavně o Vánocích. Přestože Olomoučanům není jméno Antonie Dostálkové pravděpodobně známé, věřím, že její tvorba vzbudí okamžité sympatie“, uvedla kurátorka této výstavy a ředitelka Muzea a galerie v Prostějově Veronika Hrbáčková

Antonie Dostálková
Vystudovala výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě UP v Olomouci a dále externě dvouleté studium loutkářství na DAMU v Praze. Bohatá praxe ve zlínských filmových ateliérech či v Lidové škole umění v Uherském Hradišti, a dále také spolupráce s Ústředím umělecké lidové výroby, kde byla v úzkém kontaktu s modrotiskovými návrháři, nesmírně ovlivnily její vlastní práci, kterou bylo možné již obdivovat na různých větších či menších výstavách. V roce 2018 byla autorka oceněna na mezinárodní soutěžní výstavě betlémů Nožík Tomáše Krýzy v Jindřichově Hradci a v roce 2019 získala čestné uznání ceny Vladimíra Boučka za významný přínos v oblasti výtvarných dovedností inspirovaných tradičními textilními technikami a práci s modrotiskem.
V Bludově bude k vidění třímetrový unikátní dřevěný betlém ze Slovenska

V Bludově na Šumpersku bude poprvé veřejně vystavený unikátní třímetrový betlém. Je starý šedesát let, pochází ze Slovenska a manželé Březinovi doposud vyřezávaný betlém stavěli pouze ve svém obývacím pokoji. K vidění bude v bludovském kulturním...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Štítky Muzeum, modrotisk, Vánoce, Vlastivědné muzeum Olomouc, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.