úterý 25. ledna 2022 Miloš

Olomoucká Galerie Caesar otevírá sezonu výstavou Miroslava Šnajdra

Olomoucká Galerie Caesar otevře letošní sezonu výstavou obrazů a maleb olomouckého malíře Miroslava Šnajdra mladšího. Výstava, jejíž vernisáž je dnes, má název 30+30 a odkazuje na autorovo loňské jubileum. Galerie má letos v plánu jedenáct výstav, prostor dá umělcům všech věkových generací a chybět nebudou ani zahraniční hosté.

"Miroslav Šnajdr mladší patří mezi významnější autory nejen na Olomoucku, ale i z celorepublikového kontextu. Autor patří k okruhu autorů Galerie Caesar, rozhodli jsme se mu proto udělat výstavu k šedesátinám," uvedl galerista Miroslav Schubert.

Výstava podle něj není retrospektivou, zachycuje autorovu nejčerstvější tvorbu za posledního půldruhého roku. K vidění jsou zde velkoformátové malby, ale i série menších kreseb na plátně. Malíř má za sebou za svou profesní kariéru řadu samostatných výstav v muzeích či galeriích po celé republice, ale i mnoho společných výstav - naposledy přispíval loni na konci roku do společné expozice autorů k třicetiletému výročí Galerie Caesar.

Miroslav Šnajdr mladší pochází z významné malířské rodiny, jejíž tři generace patří podle odborníků k tuzemské umělecké špičce. Nejznámějším z této rodiny je jeho otec Miroslav starší, který má už od 60. let pozici nejen na olomoucké či moravské scéně, ale i celorepublikové. Jeho syn začal do uměleckých kruhů pronikat v 80. letech. K malířství oba autory přivedl jejich otec a děda František Šnajdr z Toveře u Olomouce. V 19 letech přišel o obě ruce a své známé krajinomalby maloval protézami.

Vzácnost ze zaniklého kostela. Vlastivědné muzeum vystavuje restaurovaný oltářní obraz

Vlastivědné muzeum v Olomouci v pátek otevřelo poslední výstavu v tomto roce, na které návštěvníkům představuje znovunalezené dílo jednoho z nejvýznamnějších barokních olomouckých malířů, Josefa Ignáce Sadlera.

V dubnu galerie chystá výstavu Tomáše Císařovského 

Galerie Caesar letos chystá jedenáct výstav. "Snažím se program dělat vyvážený, aby zde byli zastoupeni autoři napříč všemi generacemi i technikami," uvedl Schubert.

Milovníci umění se mohu například v dubnu těšit na malíře Tomáše Císařovského, o měsíc později galerie bude hostit jednu z nejpřednějších slovenských malířek Janu Farmanovou, v říjnu to bude známý islandský malíř Helgi Thorgils Fridjonsson, který v galerii vystavoval již před 12 lety. Přes léto chystá Galerie Caesar výstavu Herní svět / Umění v českých videohrách.

Václav Havel pořád někam pospíchal, vzpomíná na jeho návštěvu Prostějova fotograf Bob Pacholík

Památku prvního prezidenta České republiky Václava Havla připomíná v Prostějově od půlky listopadu strom ve Smetanových sadech. Až do konce ledna Havla v kulturním klubu Duha připomíná také výstava fotografií prostějovského fotografa Boba...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Galerie Caesar

Štítky Galerie Caesar, výstava, Miroslav Šnajdr, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.