úterý 25. ledna 2022 Miloš

Olomouckou operu povede Veronika Loulová, zakladatelka Run Operun

Zakladatelka a umělecká ředitelka úspěšného operního spolku Run Operun Veronika Loulová povede od nové sezony soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc. Uspěla ve výběrovém řízení, které divadlo vyhlásilo ve snaze dát souboru nový impuls a předejít možnému uměleckému ustrnutí.

"Měli jsme pocit, že v některých částech nám začala opera stagnovat, a to jak v návštěvnosti, tak možná i ve výběru titulů. Proto jsme se rozhodli jít formou otevřeného rekonkurzu, kdy jsme chtěli porovnat vizi současného pana šéfa s vizemi ostatních kandidátů, což jsme konzultovali s odbornou komisí. Snažili jsme se najít způsob a cestu, kam se opera olomouckého divadla vydá v následujících pěti letech," řekl ředitel divadla David Gerneš.

Do konkurzu se přihlásilo devět kandidátů, v komisi usedli zástupci umělecké i politické sféry, mezi nimi například šéf opery Jihočeského divadla Tomáš Ondřej Pilař či umělecký šéf opery Slovenského národního divadla Lubor Cukr

Nejvíce je oslovila koncepce absolventky operní režie na HAMU Veroniky Loulové. V roce 2015 založila umělecký kolektiv Run Operun, který má na kontě sérii velmi úspěšných site specific představení. "Přišla s koncepcí, která byla velmi svěží, velmi progresivní a ukazovala opravdu reálné kroky, za kterými si lze představit to, kde ta opera může za pět let být," uvedl ředitel.

Moravské divadlo připravilo na novou sezónu Rok na vsi, Noc v Benátkách nebo Zánik samoty Berhof

Premiérové tituly Nabucco, Rok na vsi, Noc v Benátkách, Louskáček – Kouzelný příběh či Zánik samoty Berhof nabídne v nadcházející divadelní sezóně Moravské divadlo Olomouc. Pomyslným předvojem divadelní sezony je pátý ročník festivalu Moravské...

Nového šéfa má i olomoucký balet

Nová umělecká ředitelka souboru opery a operety chce olomouckou operu především zasadit do středoevropského kontextu. "Ráda bych navázala více externích spoluprací, ať jde o operní domy a festivaly napříč Evropou nebo významné domácí kulturní instituce," uvedla Loulová. Chce do opery dostat i současné inscenační týmy a režiséry, kteří budou atraktivní pro širší spektrum publika.

Dosavadní šéf souboru Miloslav Oswald dokončí podle ředitele divadla současnou sezonu. "Chtěli bychom poté spolu jednat o nějaké další spolupráci, například na postu dirigenta," doplnil Gerneš.

Nového šéfa má od začátku roku také soubor baletu Moravského divadla, vede ho dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Brně a držitel dvou Cen Thálie Jan Fousek. Vystřídal na tomto místě Michala Štípu, který stál v čele olomouckého baletu od ledna 2019. Odchod Štípy, který se na ukončení spolupráce dohodl s vedením divadla, byl oznámen loni v říjnu. Byl nakonec překotnější, než vedení divadla původně počítalo. Skončit měl na konci sezony, nakonec se rozhodl odejít již na konci loňského roku.

O rok odložený projekt. Rok na vsi v Moravském divadle propojí tři umělecké soubory

Moravské divadlo v Olomouci se pustilo do přípravy výpravné adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi, ve kterém se má na scéně představit na 60 účinkujících ze všech tří zdejších uměleckých souborů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Procházka

Štítky opera, ředitelka, divadlo, Moravské divadlo, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.